Rak prostaty w Polsce: wyzwania i bariery

Zachorowalność na raka prostaty systematycznie rośnie. Na szczęście w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił ogromny postęp w walce z rakiem. Co trzeba zrobić, by uchronić jak najwięcej mężczyzn przed rakiem prostaty? O tym dyskutowali eksperci kampanii "Prostata na lata".
/ 24.06.2013 14:02

20 czerwca 2013r., w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, odbyła się finalna debata organizowana przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” w ramach kampanii „Prostata na lata”. Podczas spotkania zaprezentowany został raport dotyczący profilaktyki i leczenia nowotworu prostaty w Polsce.

Kluczowe wnioski:

  1. Zachorowalność na raka prostaty systematycznie rośnie. Wiąże się to w dużej mierze z większą wykrywalnością tej choroby oraz starzeniem się społeczeństwa.
  2. Badania profilaktyczne w codziennej praktyce nie są wykonywane wystarczająco często (lekarze rodzinni nie wykonują podstawowych badań).
  3. W Polce wykrywa się ok. 40% nowotworów we wczesnych stadiach zaawansowania (nowotwór ograniczony do gruczołu) w porównaniu do 90% w USA.
  4. Budżety samorządowe nie są w stanie udźwignąć finansowania populacyjnych programów badań skriningowych (dlatego tak ważne jest aby pacjent został wcześnie skierowany do urologa lub onkologa).
  5. W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił ogromny postęp w walce z rakiem, dzięki wprowadzeniu nowych terapii oraz dzięki akcjom profilaktycznym, które podnoszą świadomość zdrowotną społeczeństwa. Proces edukacji musi trwać cały czas i obejmować także młodszych mężczyzn i ich rodziny.
  6. Obecnie jest coraz więcej leków stosowanych w terapiach celowanych, które pozwalają na wyhamowanie rozwoju choroby i przerzutów, a co za tym idzie przedłużają i poprawiają jakość życia pacjentów.
  7. Korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów płyną ze stosowania robota Da Vinci zamiast standardowych technik operacyjnych raka prostaty. W Polsce od 2010 r. jest jedno takie urządzenie (Wrocław).
  8. Wydatki NFZ w kierunku leczenia gruczołu krokowego systematycznie rosną.
  9. W przyszłości pojawią się nowe metody w leczeniu raka prostaty, np. szczepionki, terapia genowa, immunoterapia.

– W Polsce rak gruczołu krokowego jest rozpoznawany rocznie u około 10 000 mężczyzn. Wydłużenie życia polskiej populacji spowoduje dalszy wzrost liczby zachorowań, która osiągnie około 15 000 w połowie obecnej dekady. Wzrostowi liczby zachorowań towarzyszy stabilizacja umieralności z powodu raka prostaty (obecnie – około 4000 zgonów rocznie), co jest – między innymi – wynikiem poprawy w zakresie wykrywalności oraz zwiększenia możliwości leczenia. Skuteczność leczenia – mierzona odsetkiem pięcioletniego przeżycia – wynosi obecnie w Polsce dla mężczyzn z rozpoznaniem ustalonym w latach 2003-2005 około 76% i jest o około 10 punktów procentowych wyższa w porównaniu do chorych, u których rak gruczołu krokowego został wykryty w latach 2000-2002” – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy ds. Onkologii Klinicznej.

Zobacz też: Stopnie zaawansowania raka prostaty

Rekomendacje i postulaty ekspertów zawarte w raporcie "Prostata na lata":

  1. Niezbędna jest zmiana powszechnego przekonania, że na raka prostaty chorują tylko starsi mężczyźni, a młodszych ta choroba nie dotyczy. Mężczyźni po 40-tym roku życia powinni myśleć o aktywnej profilaktyce nowotworu gruczołu krokowego.
  2. Włączenie badania PSA do katalogu badań obowiązkowych, realizowanych za pośrednictwem ośrodków medycyny pracy, finansowanych przez NFZ.
  3. Konieczność częstszych konsultacji środowiska lekarzy i NFZ, w celu ustalania adekwatnego koszyka świadczeń refundowanych, tak aby pacjenci mogli korzystać w pełni z dostępnych metod leczenia.
  4. Apel do wszystkich placówek onkologicznych o rzetelne prowadzenie kart zgłaszania nowotworów. Pozwoli to w przyszłości ustalić rzeczywisty obraz zachorowalności i umieralności na nowotwory w województwie.
  5. Stworzenie specjalnych zespołów interdyscyplinarnych, które zajmowałyby się leczeniem nowotworu prostaty tzw. „Prostate Cancer Unit”. W skład takich zespołów wchodziliby m.in. urolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, radiolog, psycholog, pielęgniarki oraz osoby koordynujące.
  6. Potrzeba zwiększenia środków na kampanie edukacyjne skierowane do mężczyzn.
  7. Ostatnie lata obfitują w nowe terapie, które pozwalają na przedłużenie życia wielu chorym, sprawiają, że choroba nie musi stanowić szybkiego wyroku, ważne jest zatem, aby te terapie trafiały do refundacji.
  8. Ból u pacjenta cierpiącego z powodu nowotworu musi być leczony wieloobjawowo. Nie do przecenienia są takie zabiegi jak rehabilitacja czy psychoterapia.

Zobacz też: Rak prostaty - czy to wyrok?

Źródło: materiały prasowe kampanii "Prostata na lata"/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA