Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Regularnie badaj swoje piersi – także samodzielnie! Badania pokazują, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Które zmiany powinny skłonić cię do wizyty u lekarza?
/ 18.03.2015 12:21

rak piersi

fot. Fotolia

Chroń swoją kobiecość

Obecnie z rakiem piersi walczy około 20% Polek zmagających się z nowotworem. Jednak specjaliści podkreślają, iż wcześnie wykryty nowotwór, a zwłaszcza ten bez przerzutów do węzłów chłonnych, jest praktycznie całkowicie wyleczalny.

5-letnie przeżycie, które oznacza wyleczenie, wynosi w tym przepadku nawet 90%.

Prawdopodobnymi oznakami raka piersi mogą być:

  • zmiany kształtu i wielkości piersi,
  • zaczerwienienia,
  • wyciek z brodawki,
  • powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Zobacz także: Żyję z rakiem piersi w Polsce – odczucia pacjentek

W wykryciu guzków niezawodne jest comiesięczne samobadanie, polegające na dokładnym uciskaniu piersi punkt po punkcie. Dodatkowo raz w roku każda kobieta powinna udać się do ginekologa, który zbada biust palpacyjnie oraz ultrasonograficznie. "Badanie USG piersi umożliwia wykrycie pewnej liczby nowotworów, których nie wykrywa nawet mammografia. Dodatkowo pomaga ono w różnicowaniu zmian litych i torbielowatych, szczególnie u młodych kobiet lub kobiet w ciąży" – mówi lek. med. Sebastian Woźniak.

"Diagnostykę warto uzupełnić o tradycyjne badanie lekarskie, a także o oznaczenie markera nowotworowego CA 15-3, który nie może być wykorzystywany, jako samodzielne badanie przesiewowe, ale może służyć uzupełnieniu diagnostyki" – zaznacza.

Jeżeli chodzi o badania mammograficzne, to ich wykonanie zaleca się kobietom po 35 roku życia, natomiast dla pań po 50 roku życia dostępny jest dziś program profilaktyczny zapewniający im darmowe badania mammograficzne co 2-3 lata.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Jak prawidłowo badać piersi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA