Życie z białaczką - historie chorych

Pan Jacek na białaczkę szpikową choruje od siedemnastu lat. U pastora Janusza Daszuty białaczkę zdiagnozowano osiem lat temu. Jak choroba zmieniła ich życie?
Marta Słupska / 07.12.2016 14:30

„Potrzeba trochę szczęścia. Historie pacjentów z chorobami hematoonkologicznymi” to kampania, której celem jest budowanie świadomości społecznej na temat chorób hematoonkologicznych i wsparcie grupy pacjentów cierpiących na białaczkę – chorobę, w której czas przeżycia (przy agresywnej postaci przewlekłej białaczki limfocytowej) to zaledwie 3-4 lata. W ramach projektu powstał cykl fotoreportaży przedstawiających życie osób zmagających się z białaczką.

Od seksu można dostać białaczki?

Białaczka, czyli co?

Przewlekłą białaczkę limfocytową najczęściej rozpoznaje się po 65. roku życia. Czasem wymaga natychmiastowego leczenia, innym razem przebieg choroby jest na tyle powolny, że na początku nie stosuje się żadnej terapii. Zarówno informacja o białaczce, jak i jej leczenie lub jego brak budzą u pacjentów lęk oraz poczucie niepewności.

Lekarze szacują, że przewlekła białaczka limfocytowa będzie w naszym kraju rozpoznawana coraz częściej. Wiąże się to zarówno z naszym starzejącym się społeczeństwem, jak i wzrostem zachorowań na choroby onkologiczne. Już teraz PBL jest najczęstszą białaczką diagnozowaną u dorosłych w Europie i Ameryce Północnej. Choroba ta jest nieuleczalna, oporna na konwencjonalne metody leczenia. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest allogeniczna transplantacja komórek krwiotwórczych – zabieg wykonuje się jednak rzadko ze względu na duże ryzyko śmierci okołoprzeszczepowej.

A przecież to nie jedyny nowotwór krwi – jest jeszcze chociażby szpiczak mnogi, chłoniak… Hematoonkologia obejmuje ponad 140 różnych nowotworów krwi. Mogą być one związane z krwinkami białymi, układem limfatycznym lub chłonnym.

Rak to jednak nie wyrok, co udowadniają pokazani w fotoreportażach chorzy na białaczkę.

Nie mam czasu na chorobę. Lubię majsterkować, budować, naprawiać. Na nudę nie narzekam. A teraz do tego doszła jeszcze nadzieja
– mówi Ryszard Wojtyła, chorujący na przewlekłą białaczkę limfocytową od szesnastu lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii: hematoonkologia.com.pl

Jakie są objawy białaczki? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA