Ćwiczenia na wzrok - 13 propozycji prostych ćwiczeń poprawiających wzrok

Ćwiczenia na wzrok fot. Fotolia
Oczy pracują po kilkanaście godzin na dobę. Trzeba więc im to zadanie ułatwić. Oto przykłady prostego treningu wzmacniającego wzrok.
Marta Wilczkowska / 18.12.2013 09:53
Ćwiczenia na wzrok fot. Fotolia
Specjaliści zajmujący się procesem widzenia opracowali zestaw ćwiczeń, które pomagają zachować sokoli wzrok i skorygować już istniejące wady. Gimnastyka taka nie zwalnia z wizyt kontrolnych u okulisty i noszenia przepisanych przez niego szkieł. Niewątpliwie jednak poprawia komfort i jakość patrzenia. Nie wierzysz? Przekonaj się na własne oczy.

Zanim zaczniesz ćwiczyć wzrok - 3 ważne wskazówki:

  • Zaprezentowane dalej ćwiczenia są przeznaczone dla dorosłych i dzieci.
  • Na czas treningu zdejmuj okulary lub soczewki kontaktowe – oczy będą wtedy miały swobodę i większą motywację do działania.
  • Staraj się gimnastykować oczy regularnie, najlepiej ok. pół godziny dziennie. Przy czym każde ćwiczenie wykonuj przez 3–5 minut.
Ćwiczenia na wzrok dla daleko- i krótkowidza, a także osób starszych, cierpiących na astygmatyzm. Pomogą również w przypadku tzw. zespołu suchego oka oraz gdy czujesz, że bolą cię oczy.

Poznaj 13 propozycji ćwiczeń na wzrok:

  1. Ćwiczenia z wymyślonym ołówkiem – trenują mięśnie gałki ocznej i poprawiają ostre widzenie szczegółów. Przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij się i... wyobraź sobie, że przedłużeniem twojego nosa jest ołówek. Poruszając powoli i płynnie głową, możesz nim kreślić dowolne kształty, np. obrysowywać kontury oglądanych lub wymyślonych przedmiotów. Zacznij od większych rzeczy, a potem przechodź do drobiazgów. Następnie zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie swoje rysunki – śledź przez chwilę ich kształty. Potem wolno uchyl powieki i kilka razy zamrugaj. Posługując się tą samą techniką, możesz sobie też wyobrażać (i oglądać z zamkniętymi oczami) barwne wzory. Oczy uwielbiają śledzić zwłaszcza przebieg linii falistych, labiryntów itp.
  2. Kąpiele świetlne – pobudzają znajdujący się w mózgu ośrodek wzroku i wzmacniają siatkówkę. Zamknij oczy i przybierz wygodną pozycję – taką, byś miała twarz skierowaną do słońca lub lampy. Przebijające się przez powieki promienie sprawią, że zobaczysz mnóstwo barw. Po chwili opuść głowę, odwróć się od źródła światła i wolno otwórz oczy.
  3. Ogniskowanie – wyostrza widzenie centralnej części obrazów. Wyciągnij przed siebie ręce – dłonie zwinięte w pięści, kciuki odwiedzione. Popatrz na obydwa kciuki jednocześnie, potem skieruj wzrok na lewy palec – to będzie punkt, na którym ogniskuje się wzrok (prawy kciuk stanie się wtedy lekko nieostry). Skoncentruj się na samym paznokciu lewego kciuka – obrysuj go wymyślonym ołówkiem. Masz już dostrojoną ostrość? Teraz dokładnie w ten sam sposób spójrz na jakiś oddalony przedmiot – również obrysuj go swoim ołówkiem.
  4. Kołysanie – dotlenia organizm i poprawia koordynację między znajdującymi się w mózgu ośrodkami widzenia. Patrz przed siebie, ale nie skupiaj wzroku na żadnym konkretnym przedmiocie. Stań w lekkim rozkroku, ręce opuść swobodnie wzdłuż ciała, lekko ugnij kolana. Skręć parę razy tułów na przemian w jedną i w drugą stronę, potem zacznij się płynnie kołysać (pochylając tułów w lewo, unoś prawą piętę i na odwrót).
  5. Spirala – stymuluje do pracy ośrodki odpowiedzialne za przetwarzanie obrazów. Narysuj na białej kartce czarną spiralę. Odsuń obrazek od siebie jak najdalej, ale tak, byś go nadal wyraźnie widziała. Śledź linię spirali ruchem odwrotnym do wskazówek zegara.
  6. Patrzenie blisko i daleko – dostraja ostrość widzenia. By wykonać ćwiczenie, znajdź w swoim otoczeniu dwa punkty – jeden musi być położony blisko, a drugi jak najdalej. Potem wystarczy na zmianę wpatrywać się w te przedmioty. Bardziej rozbudowaną wersją treningu jest tzw. sztafeta wzrokowa, czyli tor składający się z kilku, a nawet kilkunastu przeszkód (przedmiotów).
  7. Leżąca ósemka – wspomaga proces przetwarzania obrazów. Ćwiczenie możesz wykonywać w dowolnej pozycji. Wystarczy, że wyciągniesz przed siebie rękę z wysuniętym palcem wskazującym i kreśląc w powietrzu kształt leżącej ósemki, będziesz podążać wzrokiem po powstającym konturze. Ważne: nie poruszaj przy tym głową! Gdy poćwiczysz, opuść rękę, zamknij powieki i kreśl ósemki w wyobraźni (wtedy też poruszają się gałki). By dodatkowo stymulować mózg, wymyśl ósemkę w ulubionym kolorze.
  8. Wahadełko – usuwa napięcie mięśni szyi i barków i usprawnia ruchy gałek ocznych. Stań lub usiądź wygodnie. Oddychaj równo. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że przed twoją twarzą buja się wahadełko. Poruszaj płynnie głową, naśladując jego ruchy. Po chwili przestań. Trzymając głowę prosto (powieki nadal zamknięte), zacznij śledzić ruch wahadełka tylko oczami.
  9. Ziewanie – dotlenia organizm. Jeśli nie odczuwasz akurat naturalnej potrzeby, by ziewać, możesz taki odruch sprowokować. Wystarczy, że szeroko otworzysz usta i palcami obydwu dłoni będziesz pocierać nos. Potem po prostu chwilę zaczekaj.
  10. Oczy szeroko otwarte – ćwiczenie odprężające. Usiądź wygodnie. Ugięte w łokciach ręce oprzyj na udach. Jednocześnie zwiń dłonie w pięści, zamknij mocno oczy i zaciśnij wargi. Po sekundzie–dwóch rozcapierz palce i odwróć dłonie wnętrzem do góry, szeroko otwórz oczy i usta. Powtórz 2–3 razy.
  11. Strojenie min – odpręża mięśnie twarzy i oczu. Zamknij mocno powieki i zrób kilka grymasów, np. zmarszcz nos, ściągnij brwi, rozciągnij usta w uśmiechu – tak byś poczuła, że napinają się mięśnie twarzy. Potem rozluźnij się, otwórz oczy i parę razy zamrugaj.
  12. Nakrywanie dłońmi – błyskawicznie relaksuje. By twoje oczy mogły się zregenerować, usiądź lub połóż się wygodnie. Rozetrzyj dłonie (niech się rozgrzeją), nakryj nimi twarz, zamknij oczy i po prostu odpocznij przez chwilę.
  13. Wzrokowa joga – usuwa napięcie mięśni oczu i poszerza pole widzenia. Postaraj się rozluźnić. Usiądź prosto i spójrz przed siebie. Nie poruszając głową, popatrz jak najdalej potrafisz do góry, potem w dół, na lewo, na prawo i po skosach. Następnie zatocz oczami kilka kręgów (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Na koniec zamknij oczy i rozluźnij się, zrób kilka głębokich, równych oddechów. Otwórz oczy i kilka razy zamrugaj. Uwaga! Ćwiczenia tego nie powinny robić osoby chore na jaskrę i ze skłonnością do odklejania się siatkówki.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA