Czy zaćma może pojawić się u młodych osób? [video]

W jakich sytuacjach zaćma może pojawić się u młodych osób? Czym jest zaćma cukrzycowa i polekowa? Zapytaliśmy prof. dra hab. n. med. Jacka P. Szaflika z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie!
Marta Słupska / 01.08.2014 09:06

Kiedy zaćma pojawia się u młodych osób?

Zaćma najczęściej pojawia się u osób w wieku średnim lub podeszłym. Zdarza się jednak, że diagnozuje się ją również u osób młodych. Dlaczego?

– Najczęściej ma to związek z chorobami ogólnymi takimi jak cukrzyca. Inną sytuacją, w której możemy zaobserwować zaćmę u osób młodych, jest tak zwana zaćma polekowa. Najczęstszą grupą leków, które powodują takie objawy, są leki sterydowe (steroidowe). U pacjentów, którzy są nimi leczeni, może rozwinąć się tak zwana zaćma podtorebkowa tylna – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser.

Obejrzyj też: Jak rozpoznać zaćmę? [video]

Zaćma polekowa

Długotrwałe (minimum roczne) przyjmowanie niektórych leków może powodować powstanie zaćmy – należą do nich głównie sterydy.

Zaćma polekowa objawia się zaburzeniem ostrości wzroku i niedowidzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali (szczególnie przy słabym oświetleniu).

Odstawienie sterydów powoduje często zahamowanie rozwijania się zaćmy, a nawet jej cofnięcie. Często jednak konieczna jest operacja.

Zaćma cukrzycowa

Zaćma pojawia się też często u osób młodych jako powikłanie cukrzycy I stopnia (insulinozależnej).

W przypadku świeżo rozpoznanej zaćmy warto zbadać poziom cukru we krwi, gdyż choroba ta może być pierwszym symptomem cukrzycy.

Inne rodzaje zaćmy, które mogą pojawić się u osób młodych, to:

  • zaćma tężyczkowa,
  • zaćma urazowa.

Zobacz też: Jak wyleczyć zaćmę wrodzoną? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA