To może być rak
Raki, przede wszystkim podstawnokomórkowe (to typ histologiczny raka), stanowią bardzo częste rozpoznanie, zwłaszcza u osób starszych. Biorąc pod uwagę całą skórę pokrywającą ciało, raki te aż w 90% umiejscawiają się na szyi i głowie, w tym, w 10% na skórze powiek. Nieco rzadziej spotykany jest rak kolczystokomórkowy i rak gruczołu łzowego (Meiboma).
Kto jest narażony?
Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem. Dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji, które były przez długi czas narażone na promieniowanie słoneczne. Rozwój raka może mieć miejsce zarówno na skórze zdrowej, jak i uprzednio zmienionej, np. na podłożu rogowacenia słonecznego.
Zobacz też: Diagnostyka nowotworów narządu wzroku
Jak wyglądają zmiany?
Zależnie od typu raka, wygląd może się znacznie różnić. Najczęściej mamy do czynienia ze zgrubieniem o średnicy kilku milimetrów, które po pewnym czasie pęka i nie chce się zagoić. Czasem jednak owrzodzenie nie występuje, a zmiana szerzy się podnaskórkowo – obszar zmieniony twardnieje, a skóra ponad nim może się łuszczyć. Jeszcze w innych przypadkach pojawia się powoli wzrastający guzek. Opisywane objawy pojawiają się przede wszystkim w obrębie powieki dolnej. Wyjątek stanowi, umiejscawiający się w powiece górnej, rak gruczołu Meiboma. Jest to guz rzadziej spotykany, ale o najpoważniejszym rokowaniu.
U okulisty
Każda zmiana w obrębie skóry powiek powinna być obejrzana przez okulistę. Badanie obejmuje nie tylko oglądanie z zewnątrz, ale także rewizję worka spojówkowego, badanie z użyciem lampy szczelinowej, a w razie wskazań również inne badania. Konieczna bywa konsultacja chirurgiczna, a czasem dermatologiczna.
Leczenie
Optymalnym rozwiązaniem jest usunięcie zmiany wraz z kilkumilimetrowym marginesem zdrowych tkanek. Stosowane jest zarówno klasyczne wycięcie chirurgiczne, jak i metody nowocześniejsze, np. krioterapia. W zależności od wielkości i umiejscowienia guza, konieczna bywa plastyka powieki wykonywana płatem skórnym przeniesionym z policzka, czoła, itp.
Z ryzykiem procesu rozsianego należy się liczyć zwłaszcza w przypadku raka kolczystokomórkowego. Zajęte bywają: węzły chłonne, płuca, mózg. W tych przypadkach stosowane są: chemioterapia i radioterapia.
Zobacz też: Zmiany łagodne oka i okolic
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!