Jak sobie pomóc, gdy oczy pieką lub łzawią od pracy przy komputerze?

Profesor dr hab. n. med. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser zdradził nam sposób na nieprzyjemne dolegliwości oczu, które pojawiają się, gdy długo siedzimy przed komputerem!
Marta Słupska / 27.02.2018 13:18

Te dolegliwości zna chyba każdy, kto pracuje przy komputerze. Jak sobie z nimi radzić i co robić, by zapobiec im w przyszłości?

Oczy cierpią przed monitorem

Dolegliwości ze strony oczu, takie jak pieczenie, zaczerwienienie czy łzawienie, pojawiają się często, gdy zbyt długo przesiadujemy przy komputerze. Szczególnie, jeśli w czasie tej pracy nie robimy potrzebnych przerw. Poza tymi objawami pojawiają się też często bóle głowy, zamazywanie się obrazu, przeskakiwanie liter czy mylenie cyfr.

To wszystko może wskazywać albo na niewyrównanie wady refrakcji, albo być objawem innych schorzeń, które się w ten sposób manifestują. Jeżeli pacjent okresowo – po pewnym czasie pracy przy komputerze – odczuwa zamazywanie się obrazu, musi przecierać lub przymykać oczy, powinien nie tylko robić przerwy w pracy przy komputerze, ale tez przeprowadzić podstawowe badania okulistyczne w celu wyjaśnienia, czy sprawa ma charakter błahy i nieistotny, czy jest to objaw jakiegoś ciężkiego schorzenia okulistycznego
– przestrzega profesor dr hab. n. med. Jerzy Szaflik.

Czy osoba, która ma wadę wzroku, powinna pracować przy komputerze w okularach, czy lepiej w soczewkach kontaktowych? Jak odciążać oczy podczas takiej pracy, by nie borykać się z przykrymi dolegliwościami? I co robić, gdy ból, pieczenie i łzawienie już się pojawią? Zobaczcie na naszym filmie!

Dowiedz się więcej:
Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?
Ćwiczenia przynoszące ulgę naszym oczom

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA