Czym jest zaćma wrodzona i kiedy występuje?
Zaćma wrodzona to choroba oczu, która rozwija się u dziecka jeszcze w łonie matki. W momencie urodzenia dziecka jego soczewka jest nieprzezierna.
– Zaćma wrodzona może występować jako pojedyncza choroba lub w połączeniu z innymi chorobami dotyczącymi gałki ocznej. Bywa, że obserwujemy zaćmę wrodzoną w przebiegu zespołów chorób genetycznych dotyczących całego organizmu, np. zespołu Downa. Innym objawem, który może występować u dzieci z zaćmą wrodzoną, jest tak zwana aniridia – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. – Z zaćmą wrodzoną możemy także mieć do czynienia w przebiegu wewnątrzmacicznego zakażenia wirusem różyczki.
Na szczęście zaćma wrodzona jest w pełni uleczalna.
Zobacz też: Jakie są metody leczenia zaćmy? [video]
Jak leczy się zaćmę wrodzoną?
Zaćmę wrodzoną operuje się zwykle bardzo wcześnie – termin operacji zależy m.in. od czasu zdiagnozowania i zaawansowania choroby.
– Wyniki leczenia zaćmy wrodzonej zależą od tego, jak szybko uchwycona jest choroba i wdrożone postępowanie operacyjne. Ważne jest także, czy zaćma jest jedynym problemem wzrokowym u dziecka (czy dalsze części gałki ocznej funkcjonują prawidłowo) – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik. – Odpowiednio szybkie leczenie zaćmy wrodzonej u dzieci jest niezbędne, ponieważ jeśli dziecko w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia pozostanie odcięte od bodźców wzrokowych, może nie wykształcić się u niego prawidłowe widzenie korowe (proces widzenia przez ośrodkowy układ nerwowy).
Jak dbać o zdrowie płodu?
Przyszłe mamy, dbając o swoje zdrowie, dbają też o zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Aby uchronić malca przed ryzykiem zaćmy wrodzonej, należy:
- unikać zakażenia toksoplazmozą i chorobami wirusowymi: świnką, ospą, różyczką i opryszczką,
- uważać na przyjmowane leki – szczególnie te z grupy sterydów,
- kontrolować poziom cukru we krwi i ilość spożywanych tłuszczy,
- kontrolować choroby ogólnoustrojowe (jeśli matka choruje), np. cukrzycę, zaburzenia czynności tarczycy.
Zobacz też: Jak rozpoznać zaćmę? [video]
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!