Jak wyleczyć zaćmę wrodzoną? [video]

Zapytaliśmy profesora dra hab. n. med. Jacka P. Szaflika z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser o to, czym charakteryzuje się zaćma wrodzona, kiedy występuje i jak się ją leczy!
Marta Słupska / 01.08.2014 09:18

Czym jest zaćma wrodzona i kiedy występuje?

Zaćma wrodzona to choroba oczu, która rozwija się u dziecka jeszcze w łonie matki. W momencie urodzenia dziecka jego soczewka jest nieprzezierna.

– Zaćma wrodzona może występować jako pojedyncza choroba lub w połączeniu z innymi chorobami dotyczącymi gałki ocznej. Bywa, że obserwujemy zaćmę wrodzoną w przebiegu zespołów chorób genetycznych dotyczących całego organizmu, np. zespołu Downa. Innym objawem, który może występować u dzieci z zaćmą wrodzoną, jest tak zwana aniridia – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. – Z zaćmą wrodzoną możemy także mieć do czynienia w przebiegu wewnątrzmacicznego zakażenia wirusem różyczki.

Na szczęście zaćma wrodzona jest w pełni uleczalna.

Zobacz też: Jakie są metody leczenia zaćmy? [video]

Jak leczy się zaćmę wrodzoną?

Zaćmę wrodzoną operuje się zwykle bardzo wcześnie – termin operacji zależy m.in. od czasu zdiagnozowania i zaawansowania choroby.

– Wyniki leczenia zaćmy wrodzonej zależą od tego, jak szybko uchwycona jest choroba i wdrożone postępowanie operacyjne. Ważne jest także, czy zaćma jest jedynym problemem wzrokowym u dziecka (czy dalsze części gałki ocznej funkcjonują prawidłowo) – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik. – Odpowiednio szybkie leczenie zaćmy wrodzonej u dzieci jest niezbędne, ponieważ jeśli dziecko w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia pozostanie odcięte od bodźców wzrokowych, może nie wykształcić się u niego prawidłowe widzenie korowe (proces widzenia przez ośrodkowy układ nerwowy). 

Jak dbać o zdrowie płodu?

Przyszłe mamy, dbając o swoje zdrowie, dbają też o zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Aby uchronić malca przed ryzykiem zaćmy wrodzonej, należy:

  • unikać zakażenia toksoplazmozą i chorobami wirusowymi: świnką, ospą, różyczką i opryszczką,
  • uważać na przyjmowane leki – szczególnie te z grupy sterydów,
  • kontrolować poziom cukru we krwi i ilość spożywanych tłuszczy,
  • kontrolować choroby ogólnoustrojowe (jeśli matka choruje), np. cukrzycę, zaburzenia czynności tarczycy.

Zobacz też: Jak rozpoznać zaćmę? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA