Jak zapobiegać jaskrze?

Jaskra bywa utożsamiana ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku. W większości przypadków to prawda, jednak nie zawsze /fot. Fotolia
Jaskra to choroba, która powoli odbiera wzrok. To niełatwe zagadnienie jest sprawą wielkiej wagi, jaskra stała się bowiem chorobą cywilizacyjną i ważnym problemem społecznym. Na świecie z chorobą żyje około 70 milionów osób.
/ 04.10.2016 14:06
Jaskra bywa utożsamiana ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku. W większości przypadków to prawda, jednak nie zawsze /fot. Fotolia

Jaskrowe ABC...

Jaskra to w zasadzie grupa chorób, doprowadzających do uszkodzenia nerwu wzrokowego, które, jeśli są nieleczone, prowadzą do ślepoty. Przyczyna jest nieznana. W większości przypadków w grę wchodzą: uwarunkowania genetyczne oraz anatomiczne lub funkcjonalne zaburzenia produkcji i/lub odpływu cieczy wodnistej z komór oka. Istnieje także postać wtórna jaskry, rozwijająca się na podłożu innych chorób (zaćma, cukrzyca) bądź leków (głównie sterydy).

Jaskra bywa utożsamiana ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku. W większości przypadków to prawda, jednak nie zawsze. U niektórych pacjentów ciśnienie pozostaje w normie, to jest 9 do 21 mmHg. To właśnie ci pacjenci są najbardziej narażeni na negatywne skutki postępu choroby, która długo pozostaje bezobjawowa.

Zobacz też: Czy jaskra powoduje ból głowy?

Zapobieganie chorobie

Obecnie uważa się, że podstawą jest zwalczanie czynników ryzyka oraz monitorowanie stanu pacjenta, zarówno zdrowego, jak i już chorego. 

Najważniejsze czynniki ryzyka skłaniające do regularnych badań w kierunku jaskry to:

  • starszy wiek,
  • podwyższone ciśnienie w oku,
  • znaczna krótkowzroczność,
  • występowanie jaskry w rodzinie.

Sugerowane badania to badanie dna oka (zawsze!), laserowe metody obrazowania tarczy nerwu wzrokowego i grubości włókien nerwowych w obrębie siatkówki – HRT oraz OCT, a także perymetria. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić ubytki w polu widzenia, charakterystyczne dla jaskry. Badania powinny być powtarzane nie rzadziej niż co pół roku. 

Poza tym istotne jest prawidłowe leczenie chorób układowych – cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. W tym drugim przypadku, poza prawidłowymi wartościami ciśnienia, pożądane jest też niedoprowadzanie do zbytnich spadków ciśnienia w nocy (zmniejszanie wieczornych dawek leków). Ostatnio mówi się też o zbyt wysokim stężeniu cholesterolu jako czynniku ryzyka jaskry.

Polecamy: Jaskra u seniora – dlaczego chorujemy?

Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów i unikanie długotrwałych stresów.

Jaskrze sprzyjają też niewyrównana niedokrwistość oraz zaburzenia krzepnięcia, stąd lekarz powinien zwrócić uwagę na wyniki badań krwi.

Podsumowując

Czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych są wspólne. Walka z nieprawidłowym stylem życia oraz wcześnie podjęte i skuteczne leczenie to podstawa sukcesu i długiego życia. Na baczności powinny się mieć przede wszystkim osoby starsze. Pamiętajmy o jaskrze, bo choć często nie boli, to jednak okalecza najważniejszy zmysł – wzrok.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA