Czy masz jaskrę?
Do najczęstszych objawów jaskry zalicza się: zmęczenie oczu, uczucie ich „wypychania”, bóle głowy, okresowe zaczerwienienie oczu. Jaskra bardzo zaawansowana (z dużym ubytkiem w polu widzenia) może powodować także osłabienie ostrości wzroku.
Czym charakteryzuje się ból głowy związany z jaskrą?
Na ogół jaskra wywołuje ból, który zaczyna się za lub w okolicy gałki ocznej, rozchodząc się następnie na okolicę czoła, a na końcu obejmując całą głowę. W jaskrze przewlekłej ból jest od łagodnego do średnio nasilonego.
Ból głowy przy ostrym napadzie jaskry jest na ogół bardzo silny, mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty. Ból głowy i oka jest wywoływany poprzez wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i może być niezwykle niebezpieczny - nie ze względu na ból, ale z powodu powikłań, do których należy także całkowita utrata wzroku. Tak może się stać, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie wdrożone leczenie.
Zobacz też: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?
A może to migrena?
Czasami ból głowy związany z jaskrą może zostać pomylony z migreną. Dzieje się tak dlatego, że osoby chorujące na jaskrę zgłaszają oprócz bólu takie objawy jak: zamglenie widzenia czy kolorowe „halo” przed oczami. Takie symptomy mogą być wzięte za objawy wzrokowe migrenowego bólu głowy.
Jedynym sposobem aby sprawę wyjaśnić jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Zobacz też: Jakie jest ryzyko, że będziesz mieć migrenę?
Jakie jest ryzyko, że będziesz mieć jaskrę?
Jaskra bardzo rzadko jest diagnozowana przed 35. rokiem życia, a jej częstość narasta po 45. roku życia. Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się:
- występowanie jaskry u innych osób w rodzinie;
- nadciśnienie tętnicze;
- niedociśnienie;
- miażdżycę;
- cukrzycę;
- migrenowe bóle głowy;
- długotrwały stres;
- przebyte do tej pory jakiekolwiek zabiegi na gałce ocznej;
- palenie papierosów;
- przewlekłe stosowanie leków sterydowych;
- krótkowzroczność dużego stopnia.
Jeśli jesteś osobą narażoną, w twojej rodzinie są chorzy na jaskrę, a dodatkowo cierpisz na bole głowy, bezwzględnie zgłoś się do lekarza okulisty. Proste i bezbolesne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwoli szybko wdrożyć leczenie i zapobiegnie powstaniu powikłań. Odpowiednie leczenie uwolni chorych od uciążliwych bólów głowy.
Leki a jaskra
Warto pamiętać, że niektóre leki (w tym także dostępne bez recepty) mogą powodować zaostrzenie jaskry. Dlatego jeśli cierpisz na tę chorobę, zawsze mów o tym lekarzowi. Szczególnie, jeśli proponuje Ci nowy lek z jakiegokolwiek innego powodu zdrowotnego!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!