Jakie są metody leczenia zaćmy? [video]

Na czym polega operacja zaćmy, czym różni się zabieg fakoemulsyfikacji od fakoemulsyfikacji z zastosowaniem lasera femtosekundowego i jakie soczewki są wszczepiane pacjentom? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser!
Marta Słupska / 01.08.2014 09:12

Leczenie zaćmy we wszystkich przypadkach wiąże się z operacją. Jednak warto wiedzieć, że dzięki ogromnemu postępowi w zakresie mikrochirurgii zaćmy zabieg ten wykonuje się z dużą precyzją i jego wyniki są zwykle bardzo dobre.

Na czym polega fakoemulsyfikacja?

– Najczęściej wykonywaną obecnie techniką usuwania zaćmy jest tak zwana fakoemulsyfikacja. Polega ona na usunięciu zmętniałych mas soczewkowych przez niewielkie nacięcie w obrębie gałki ocznej – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. – Jest ona przez niewielkie cięcie odessana, a w jej miejsce wszczepiamy sztuczną soczewkę.

Dużą zaletą fakoemulsyfikacji jest to, że zabieg wykonuje się poprzez niewielkie nacięcie na oku, co sprawia, że maleje ryzyko powikłań pooperacyjnych, a dodatkowo nie trzeba też zakładać szwów.

Zobacz też: Jak rozpoznać zaćmę? [video]

Czym jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem lasera femtosekundowego?

Operacja fakoemulsyfikacji z zastosowaniem lasera femtosekundowego różni się tym, że część działań manualnych chirurga zostały zastąpione działaniem precyzyjnego lasera.

– Tak zwana torebka soczewki otwierana jest laserem i wstępna fragmentacja jądra soczewki wykonywana jest za jego pomocą – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik. – Ma to wiele zalet: przede wszystkim mamy pewność bardzo dokładnej kapsuloreksji (otwarcia soczewki), a czym jest to dokładniejsze, tym lepiej układa się potem sztuczna soczewka w oku. Poza tym światło lasera rozbija zaćmę w sposób tak zwany zimny (nie powodując podniesienia temperatury w obrębie gałki ocznej), tym samym mniej szkodząc innym strukturom oka (np. rogówce).

Jakie soczewki wszczepia się podczas operacji i jakie efekty pozwalają osiągnąć? Obejrzyj video umieszczone nad tekstem!

Zobacz też: Czy zaćma może pojawić się u młodych osób? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA