Jaskra to choroba oczu, która może nawet prowadzić do utraty wzroku. Cierpi na nią 70 milionów osób na świecie, a 6 milionów jest z jej powodu niewidomych. Jakie są objawy jaskry i jak się ją leczy?
Jaskra – przyczyny
Powszechnie uważa się, że przyczyną jaskry jest wysokie ciśnienie w gałce ocznej.
Jaskra najczęściej pojawia się u osób chorujących na cukrzycę, migrenę, hiperlipidemię, miażdżycę, mających wysokie ciśnienie tętnicze, osób narażonych na stres, krótkowidzów i tych, którzy mają w rodzinie bliskich chorujących na tę chorobę.
Jedna z częstych form jaskry wtórnej, jaskra barwnikowa, występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, szczególnie u panów z niewielką krótkowzrocznością. Choroba może nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego.
Jakie są objawy jaskry?
Z lekarzem powinniśmy skonsultować następujące objawy:
- pogorszenie wzroku,
- zawężenie pola widzenia,
- ból oka,
- widzenie aureoli wokół źródeł światła,
- nudności,
- wymioty,
- rozmyta tęczówka,
- zaczerwienienie oka.
Jaskra u dzieci
U noworodków lub małych dzieci do 3. roku życia rozpoznaje się czasem jaskrę pierwotnie wrodzoną. Występuje u około 1 na 10,000 maluchów i najczęściej pojawia się u chłopców.
Objawami jaskry pierwotnie wrodzonej są:
- łzawienie oczu,
- kurcz powiek,
- światłowstręt,
- woloocze (zwiększenie gałek ocznych),
- bóle głowy,
- zamglenie rogówki.
Jaskra – leczenie
Jaskry nie da się wyleczyć, można jednak zatrzymać postęp choroby. W zależności od typu jaskry (jaskra pierwotna otwartego kąta, jaskra z normalnym ciśnieniem, jaskra wrodzona, jaskra wtórna, jaskra zamkniętego kąta) i jej nasilenia stosuje się różne metody leczenia.
Chorzy stosują na przykład przeciwjaskrowe krople do oczu, które obniżają ciśnienie w oku. Przy jaskrze wykonuje się też operacje:
- trabektulektomię, czyli wycięcie fragmentów kąta przesączania,
- kanaloplastyka, czyli poszerzeniu kanału Schlemma znajdującego się w kącie przesączania.
Jak uniknąć jaskry?
Jeśli mamy przypadki jaskry w rodzinie, powinniśmy szczególnie położyć nacisk na profilaktykę tej choroby. Nawet jeśli nikt z naszych bliskich nie choruje, warto pamiętać o regularnym odwiedzaniu okulisty. Po 40. roku życia zadbajmy o dobór odpowiednich dla nas okularów do czytania z bliska (należy je wymieniać co dwa lata).
Jak zdiagnozować i leczyć jaskrę?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!