Kiedy nie można nosić soczewek fot. Fotolia

Kiedy nie można nosić soczewek - 4 najczęstsze przeciwwskazania

Chciałabyś zacząć nosić soczewki kontaktowe? Poznaj 4 częstsze przyczyny, dlaczego nie wolno ci będzie tego robić!
Marta Wilczkowska / 18.08.2014 06:59
Kiedy nie można nosić soczewek fot. Fotolia
Soczewki to jedna z najwygodniejszych (i popularnych) metod korekcji wad wzorku. Niestety, nie wszyscy mogą z niej skorzystać! Jeśli właśnie dowiedziałaś się o wadzie wzroku lub planujesz zrezygnować z okularów na rzecz soczewek, koniecznie przeczytaj o przeciwwskazaniach do ich noszenia!

Kiedy nie można nosić soczewek?

Istnieje kilka przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych:

1. Alergia

Choć bardzo wygodne i praktyczne, soczewki mają też swoje wady. Jedną z nich jest podatność na wiązanie alergenów, co może prowadzić do podrażnień oczu i konieczności rezygnacji z soczewek. Jeśli jednak koniecznie chcesz je mieć, rozwiązaniem może być noszenie soczewek jednodniowych, które wymienia się każdego dnia na nowe.


2. Stany zapalne oczu (do momentu wyleczenia infekcji)

Tego przeciwwskazania nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. W trakcie trwania stanu zapalnego (np. zapalenia spojówek) nie powinno się podrażniać niczym, zwłaszcza ciągle przylegającym do gałki ocznej ciałem obcym, jakim jest soczewka.

3. Ciężki zespół suchego oka

Zespół suchego oka polega na zbyt małym wytwarzaniu tzw. filmu łzowego, przez co śluzówka oka nie jest wystarczająco nawilżona. To zaś sprzyja infekcjom i podrażnieniom. Noszenie soczewek w takim momencie mogłoby tylko pogorszyć ten stan.

4. Nietolerancja soczewek

Możesz ją podejrzewać, gdy po założeniu soczewek zaczyna ci dokuczać nadmierne łzawienie, skurcz powiek, znaczne poszerzenie naczyń krwionośnych oka, które utrzymuje się dłużej niż pół godziny po pierwszym założeniu szkieł i powtarza się przy kolejnych 1-2 próbach. W takiej sytuacji możesz spróbować zmienić soczewki, lub całkowicie z nich zrezygnować.

Zadbaj o swoje oczy!

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!