Błona naczyniowa oka jest cienką warstwą tkanki położoną między zewnętrzną błoną włóknistą a siatkówką. W przednim odcinku należy do niej tęczówka (ze źrenicą) i ciało rzęskowe. Stany zapalne tej części oka zdarzają się przede wszystkim u osób cierpiących w powodu chorób autoimmunologicznych, a stan zapalny oka może być u nich pierwszym objawem choroby.
Jakie są objawy zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka?
Do typowych objawów należą zaburzenia widzenia pod postacią utraty ostrości obrazu, mętów i ograniczenia pola widzenia. Objawom tym może towarzyszyć ból, zaczerwienienie oka i zwężenie źrenicy. Często daje się też zaobserwować zwężenie szpary powiekowej - przymknięcie oka nadwrażliwego na światło.
Typowym objawem jest także pojawienie się poziomu ropy w przedniej komorze oka - tzw. ropostek. Zmiana tego typu pojawia się jednak tylko w ciężkich postaciach zapalenia i też nie u każdego pacjenta. Objaw ten zauważany jest jednak najczęściej dopiero przy uważnym badaniu oka przez okulistę.
Zobacz też: Na czym polega zapalenie rogówki?
Kto może zachorować?
Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej towarzyszy typowo chorobom autoimmunologicznym. Do schorzeń takich należy młodzieńcza postać reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół Reitera i nieswoiste choroby zapalne jelit. Choroby te dotykają głównie stawy i tkankę łączną, ale ich pierwszą manifestacją może być choroba oka.
Jak wygląda leczenie?
W leczeniu stosuje się przede wszystkim sterydy w kroplach do oczu. Podstawą jest natomiast dobra kontrola choroby podstawowej, lub ewentualna diagnostyka pod kątem schorzeń reumatologicznych. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych.
Jakie mogą być powikłania?
Nieleczone zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka prowadzi do powolnej, ale nieodwracalnej utraty ostrości wzroku. Należy wiedzieć, że taki proces może przebiegać bezboleśnie, zwłaszcza gdy zapalenie wchodzi w stan przewlekły.
Zobacz też: Zapalenie woreczka łzowego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!