Problemy z widzeniem – jak diagnozuje się wady wzroku?

Do kogo powinniśmy się udać, gdy zauważamy u siebie problemy z widzeniem: do optyka czy optometrysty? Jak specjalista sprawdza, co dolega naszym oczom? Na te i inne pytania odpowiedział nam dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej!
Marta Słupska / 03.10.2016 12:33

Wywiad i badania diagnozujące problemy z widzeniem

Z różnych powodów część społeczeństwa doświadcza w swoim życiu jednego z trzech głównych problemów związanych z widzeniem: krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Aby im zaradzić, należy udać się do specjalisty – optyka lub optometrysty.

Wizytę w gabinecie refrakcji, którąś może przeprowadzić optometrysta lub lekarz okulista, rozpoczynamy od wywiadu. Najpierw musimy się dowiedzieć, jaki jest główny powód wizyty

– mówi dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Specjalista dodaje, że podczas wizyty możemy być pytani też o przyjmowane leki, o to, czy chorujemy na cukrzycę, czy nasze oczy są zaczerwienione oraz czy w rodzinie występowały przypadki jaskry.

Jakie badania są konieczne, by zdiagnozować problemy ze wzrokiem? Na czym polegają? Kiedy należy udać się do optyka, a kiedy do optometrysty? Sprawdź na filmie!

Jak powstają okulary? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA