Problemy z widzeniem – jak diagnozuje się wady wzroku?
Do kogo powinniśmy się udać, gdy zauważamy u siebie problemy z widzeniem: do optyka czy optometrysty? Jak specjalista sprawdza, co dolega naszym oczom? Na te i inne pytania odpowiedział nam dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej!
Wywiad i badania diagnozujące problemy z widzeniem
Z różnych powodów część społeczeństwa doświadcza w swoim życiu jednego z trzech głównych problemów związanych z widzeniem: krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Aby im zaradzić, należy udać się do specjalisty – optyka lub optometrysty.
Wizytę w gabinecie refrakcji, którąś może przeprowadzić optometrysta lub lekarz okulista, rozpoczynamy od wywiadu. Najpierw musimy się dowiedzieć, jaki jest główny powód wizyty
– mówi dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Specjalista dodaje, że podczas wizyty możemy być pytani też o przyjmowane leki, o to, czy chorujemy na cukrzycę, czy nasze oczy są zaczerwienione oraz czy w rodzinie występowały przypadki jaskry.
Jakie badania są konieczne, by zdiagnozować problemy ze wzrokiem? Na czym polegają? Kiedy należy udać się do optyka, a kiedy do optometrysty? Sprawdź na filmie!