Problemy ze wzrokiem? To może być cukrzyca!

Profesor Szaflik wyjaśnił nam, jakie problemy ze wzrokiem mogą być objawem cukrzycy i jak ta choroba wpływa na wzrok.
Marta Słupska / 02.03.2018 12:34

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań. Jak wpływa na zdrowie oczu?

Czy cukrzyca powoduje problemy ze wzrokiem?

Cukrzyca to choroba, która nie jest obojętna dla wzroku. Powikłania oczne u diabetyków mogą obejmować retinopatię cukrzycową, jaskrę wtórną, zaćmę, zaburzenia refrakcji czy porażenia nerwów okołoruchowych, które powodują podwojenie obrazu czy zeza. Cukrzyca, gdy jest nieodpowiednio leczona, może nawet powodować ślepotę.

To dlatego cukrzyca wymaga pełnej kontroli okulistycznej – szczególnie na dalszych etapach występowania choroby. Jak przestrzega prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser po mniej więcej 5-8 latach od wystąpienia schorzenia pacjent powinien być bezwzględnie zbadany przez okulistę i być leczony pod jego opieką.

Cukrzyca jest jednym z tych schorzeń ogólnych organizmu, którego powikłanie polega na uszkodzeniu narządu wzroku i powoduje upośledzenie wzroku do ślepoty włącznie. Niestety, powikłania oczne w cukrzycy występują u wszystkich pacjentów cukrzycowych, chociaż oczywiście nie u wszystkich w jednakowym stopniu nasilenia
– wyjaśnia profesor Szaflik. 

Jakie problemy ze wzrokiem mogą być objawem cukrzycy? Jak dbać o oczy, gdy mamy cukrzycę? Tego dowiecie się z naszego filmu.

Polecamy też inne filmy okulistyczne:
Okulary czy soczewki – co wybrać? Wyjaśnia okulista!
Pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie – oczy podczas pracy przy komputerze nie mają lekko. Jak im pomóc?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!