1. Jakie są wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe zapewniają przede wszystkim lepszy komfort widzenia – nie zniekształcają obrazu i pokazują świat w naturalnej skali (podczas gdy okulary plusowe powiększają przedmioty, minusowe je pomniejszają). Ponadto soczewki nie ograniczają pola widzenia, nie zaparowują, nie kurzą się – są znacznie wygodniejsze od okularów, co mogą potwierdzić osoby, które uprawiają sport albo fotografują.
Jeśli zaś chodzi o wady, to z całą pewnością jest nią pielęgnacja kontaktów, która wymaga nieco więcej zachodu niż w przypadku okularów – soczewki trzeba np. czyścić specjalnymi płynami. Chyba że są to soczewki jednodniowe, wtedy po zużyciu po prostu się je wyrzuca. Ich minusem jest natomiast cena – od 50 zł za miesiąc.
2. Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?
Przeciwwskazań do ich noszenia jest naprawdę niewiele. Są to: choroba nowotworowa oka i infekcje (np. zapalenie spojówek, podrażnienia rogówki) oraz blizny na rogówce.
3. Komu zaleca się noszeni soczewek?
Istnieją za to wskazania, w których soczewki kontaktowe są szczególnie polecane:
- przy wadach wzroku powyżej sześciu dioptrii;
- jeśli różnica wady między jednym a drugim okiem przekracza trzy dioptrie;
- po operacji usunięcia soczewki z powodu zaćmy (zakłada się wtedy tzw. soczewki terapeutyczne).
4. Czy to prawda, że soczewki mogą utknąć z tyłu gałki ocznej?
Nie, to niemożliwe. Oko pokrywa cieniuteńka błona, która łączy się z wnętrzem powiek. Soczewka nie może więc przesunąć się poza przednią powierzchnię oka, ale faktycznie, może np. schować się pod powiekę. W takiej sytuacji bywa konieczna pomoc okulisty.
5. Czy noszenie soczewek przyczynia się do infekcji oka?
To nie stosowanie soczewek się do nich przyczynia, a niewłaściwa higiena. Infekcje najczęściej powstają w wyniku wkładania szkieł brudnymi rękami lub przedłużania czasu noszenia (np. stosowania soczewek dwutygodniowych przez miesiąc).
6. Czy kolorowe szkła są tylko dla tych, którzy mają dobry wzrok?
Nie, nie tylko. Takie soczewki są dostępne zarówno w wersjach korygujących wzrok, jak i o zerowej mocy. Oznacza to, że bez szkody dla zdrowia mogą je nosić i osoby z wadami, i te, które mają dobry wzrok.
Czytaj także:
Co robić, gdy coś wpadnie do oka?
3 pomysły na ziołowe okłady na oczy
Jak chronić oczy przed przemęczeniem?
Kiedy trzeba zbadać ciśnienie w gałce ocznej?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!