Suche oczy - co poradzić na wysuszone śluzówki oczu

Suche oczy fot. Fotolia
Klimatyzacja, praca przed komputerem, a nawet niska temperatura mogą powodować uczucie suchości oczu. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!
Marta Wilczkowska / 30.12.2013 07:00
Suche oczy fot. Fotolia
O tej porze roku powietrze jest bardzo suche. Skutkiem tego bywa również silne odwodnienie naszego organizmu. Dlatego w mroźne dni tak bardzo chce nam się pić. I dlatego też wysychają nam śluzówki oczu. Sprawę pogarsza jeszcze słabe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach spowodowane klimatyzacją i ogrzewaniem. Jak sobie z tym poradzić?

Nawadnianie od wewnątrz...


Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy odwodnienia, pamiętaj przede wszystkim o wypijaniu kilku szklanek płynów dziennie. To pomoże nie tylko nawilżyć śluzówki oczu, lecz także pozbyć się zmęczenia i kłopotów z koncentracją, bo ich przyczyną bywa także niedostatek wody w organizmie.

...i z zewnątrz


Gdy błony śluzowe są suche, nie chronią już tak dobrze przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych. A to zwiększa ryzyko infekcji. Dlatego gdy dokucza ci nieprzyjemne uczucie suchości oczu, niezastąpione są krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy (np. Hialeye, Visine Suche Oczy, Starazolin Hydrobalance, Artelac). Wystarczy, że wpuścisz do worka spojówkowego 1–2 krople, a błyskawicznie
poczujesz ulgę.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA