kobieta, okulary

Szklane czy plastikowe soczewki

Okulista zalecił ci noszenie okularów i zastanawiasz się, jakie wybrać soczewki – szklane czy plastikowe? Sprawdź, czym się różnią, jakie mają zalety i wady.
/ 17.05.2019 22:04
kobieta, okulary

Jeśli chodzi o jakość widzenia, nie ma znaczenia, jakie wybierzesz soczewki. Jest jednak duża różnica w komforcie użytkowania.

Jeśli masz dużą wadę wzroku, kup soczewki pocienione. Są droższe, ale lepiej wyglądają i mniej ważą.

Soczewki szklane cieszą się coraz mniejszą popularnością. Choć są twarde i bardziej odporne na zarysowania, łatwo je stłuc, przez co są mniej bezpieczne. Odłamki szkła mogą zranić skórę i wbić się w oko. Poza tym soczewki szklane są cięższe niż plastikowe o tych samych parametrach. 

Soczewki plastikowe. Ich niewątpliwą zaletą jest lekkość. Ma to znaczenie szczególnie przy dużych wadach wzroku, gdy soczewka musi być grubsza. Poza tym się nie tłuką. Niestety, soczewki plastikowe są bardziej podatne na zarysowania. Jeśli jednak o nie właściwie dbasz, mogą ci służyć przez lata. Myj je codziennie delikatnym płynem (np. do naczyń) i wycieraj tylko chusteczką mikrofazową (nie rób tego np. rąbkiem koszuli). Okulary będą bardziej wytrzymałe, jeśli zainwestujesz w soczewki pokryte powłoką utwardzającą.

Konsultacja: lek. med. Mariusz Rowiński, specjalista chorób oczu współpracujący z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Signal Iduna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!