Zapalenie woreczka łzowego prowadzi do zaczerwienienia i opuchlizny oka./fot. Fotolia

Zapalenie woreczka łzowego

Woreczek łzowy odpowiada za odpływ łez. Jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie za zablokowania odpływu łez i ich zastoju, rozwija się bolesny stan zapalny. Jak leczyć zapalenie woreczka łzowego?
/ 27.02.2012 18:24
Zapalenie woreczka łzowego prowadzi do zaczerwienienia i opuchlizny oka./fot. Fotolia

Woreczek łzowy jest strukturą odpowiedzialną za prawidłowy odpływ łez wydzielonych do worka spojówkowego przez gruczoł łzowy. Narząd ten jest połączony dwoma kanalikami łzowymi z przewodem nosowo-łzowym oraz z workiem spojówkowym, gdzie spływają wydzielone łzy.

Co jest przyczyną zapalenia woreczka łzowego?

Najczęstszą przyczyną jest zastój łez spowodowany zablokowaniem dróg wyprowadzających do kanału nosowo-łzowego. Z tego powodu płyn gromadzi się, co sprzyja namnażaniu się bakterii bytujących w worku spojówkowym - najczęściej gronkowców. Bakterie te namnożywszy się stają się przyczyną zapalenia, a przez to także i dolegliwości bólowych.

Zobacz też: Na czym polega zespół suchego oka?

Jakie są objawy zapalenia woreczka łzowego?

Do typowych objawów choroby należy zaczerwienienie i obrzęk tkanek wokół woreczka łzowego. Towarzyszy temu dotkliwy ból, a często także łzawienie. Czasami można zauważyć samoistne uwolnienie się (wyciśnięcie) ropy z woreczka łzowego. Co więcej, w niektórych przypadkach stan zapalny może być na tyle nasilony, że obecna jest gorączka. Należy zauważyć, że zmiany są zlokalizowane zazwyczaj jednostronnie.

Wrodzone zapalenie woreczka łzowego

Warto wiedzieć, że niedrożność kanału nosowo-łzowego może być wrodzona. W takim wypadku szybko dochodzi do stanu zapalnego i gromadzenia się ropy.

Jak wyleczyć zapalenie woreczka łzowego?

Najczęściej sprowadza się do uwolnienia ropy (o ile nie doszło do tego samoistnie) i miejscowego podania antybiotyków. Czasami może być konieczna operacja udrażniająca drogi wyprowadzające łzy. Zabieg taki jest konieczny zawsze jeżeli niedrożność tego typu ma charakter wrodzony.

Zobacz też: Zapalenie spojówek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jakie mogą być powikłania?

Chociaż zapalenie woreczka łzowego samo w sobie wydaje się być błahym schorzeniem, to ze względu na lokalizacje może być groźne z uwagi na możliwe powikłania. Przede wszystkim zapalenie może się rozprzestrzeniać przez ciągłość i objąć inne struktury oka lub opony mózgu. By do tego nie dopuścić konieczna jest możliwe wczesna interwencja i konsultacją z lekarzem okulistą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!