Podczas kąpieli słonecznej łatwo może dojść do poparzenia skóry. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce powoduje przykre dolegliwości. Ukojenie przyniesie balsam po opalaniu. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Co zawiera taki preparat? Na czym polega jego działanie?/fot. Fotolia

Balsamy po opalaniu – ratunek na poparzenia

Podczas kąpieli słonecznej łatwo może dojść do poparzenia skóry. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce powoduje przykre dolegliwości. Ukojenie przyniesie balsam po opalaniu. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Co zawiera taki preparat? Na czym polega jego działanie?
/ 29.08.2011 15:31
Podczas kąpieli słonecznej łatwo może dojść do poparzenia skóry. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce powoduje przykre dolegliwości. Ukojenie przyniesie balsam po opalaniu. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Co zawiera taki preparat? Na czym polega jego działanie?/fot. Fotolia

Czym są balsamy po opalaniu?

Kosmetyki tego typu służą do dogłębnej pielęgnacji. Ich działanie polega przede wszystkim na nawilżeniu. Preparaty stosowane po opalaniu zapobiegają odwodnieniu, zapewniają odpowiednią sprężystość i elastyczność opalonej skóry. Łagodzą również podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją ciała na słońce.

Ich skład często bywa wzbogacony o ekstrakty utrwalające i podkreślające piękną opaleniznę lub ujędrniające i wyszczuplające sylwetkę.

Co najczęściej zawierają preparaty po opalaniu?

Zazwyczaj kosmetyki po opalaniu zawierają wysokie dawki alantoiny oraz D-pantenolu – substancji kojących, zapobiegających łuszczeniu się naskórka i zmniejszających zaczerwienienie skóry po nadmiernej kąpieli słonecznej. Naturalne składniki łagodzące (masło shea oraz olej z pestek winogron) zwalczają wolne rodniki i tworzą warstwę ochronną.

Niektóre preparaty zawierają substancje chłodzące – mentol, wyciąg z róży lub zielonej herbaty. Czasami w kosmetykach po opalaniu znajdują się składniki, które mają utrwalać i wzmacniać opaleniznę – β-karoten i ekstrakt z drzewa hebanowego.

Niektóre nowoczesne balsamy zawierają nawet błyszczące w słońcu drobinki złota, tworzące lśniący makijaż pięknie opalonego ciała.

balsamy po opalaniu

Redakcja poleca kosmetyki po opalaniu: 1. Kojące mleczko po opalaniu 3 w 1 Sun zone, Oriflame, cena: około 29/90 zł/150 ml, 2. Bielenda Bikini nawilżający Balsam po Opalaniu S.O.S., cena: 18 zł/150 ml, 3. Chłodzący żel po opalaniu Sun care Eveline Cosmetics, cena:  ok. 16 zł/200 ml, 4. Łagodzący balsam po opalaniu, Dax Cosmetics, cena: około 16 zł/150 ml, 5. Żel łagodzący po opalaniu Sopot Sun, Ziaja, cena: około 8 zł/200 ml, 6. Emulsja kojąca SOS po opalaniu, Floslek, cena: około 19,25 zł/100 ml, 7. Pianka po opalaniu AA Sun, łagodzi podrażnienia i uczucie gorąca, przynosząc natychmiastową ulgę, cena: ok. 18 zł/150 ml

Zobacz też: Poparzenia słoneczne, czyli piekące skutki opalania

Dla kogo są przeznaczone preparaty po opalaniu?

Na rynku dostępne są łagodzące preparaty do każdego rodzaju cery. Nie tylko kobiety mogą stosować tego typu kosmetyki. Możemy znaleźć specjalne balsamy dla dzieci, a także balsamy przeznaczone dla panów.

W jakiej postaci występują kosmetyki po opalaniu?

Kosmetyki po opalaniu najczęściej występują w formie balsamu, mleczka lub emulsji. Zdarzają się też preparaty w postaci żelu, mgiełki oraz aerozolu.       

Zobacz też: Dlaczego upały są niebezpieczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!