Poparzenia słoneczne
Plaża, gorące lato, słońce i... MY. Tak wielu z nas wyobraża sobie idealne wakacje. Szkoda, że nie każdy zachowuje przy tym umiar i zdrowy rozsądek. Cena jest wysoka: poparzenia słoneczne. Jak im przeciwdziałać? I co robić, gdy już się pojawią?
Sprawdź: Poparzenia słoneczne, czyli piekące skutki opalania
Dlaczego upały są niebezpieczne?
Jak wykazały badania naukowców, prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas upałów, gdy temperatura przekracza 25 stopni, ilość zgonów wzrasta o 30%. Do zwiększonego ryzyka zgonu dochodzi przede wszystkim w momencie przegrzania się organizmu, który broniąc się przed upałem, wydala z siebie duże ilości potu, a wraz z nim niezbędne składniki mineralne. Uzupełnienie ich do odpowiedniego poziomu pozwala zapewnić prawidłowe warunki dla funkcjonowania organizmu i stanowi klucz do zapobiegania zgonom z powodu przegrzania.
Sprawdź: Dlaczego upały są niebezpieczne?
Wakacyjne zagrożenia
Jeśli wybierasz się na wakacje do krajów tropikalnych, skonsultuj się z lekarzem, a na szczególnie upalne dni nie planuj wyczerpujących atrakcji. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu – możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Twoje zapotrzebowanie na płyny może wzrosnąć kilkukrotnie! Dzięki poniższemu poradnikowi zmniejszysz ryzyko wakacyjnych zagrożeń: udaru i urazu cieplnego.
Sprawdź: Uraz i udar cieplny, czyli wakacyjne zagrożenia
Czym grożą upały?
Upały to nie tylko przyjemny (bo ciepły) urok lata czy wyjazdów w tropiki. To niestety również zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Kiedy termometr wskazuje grubo ponad 30 stopni, a my spędzamy czas na dworze, łatwo o oparzenia, udar i przegrzanie. Jesteśmy też narażeni na skurcze cieplne. Przeczytaj, jak radzić sobie z tymi problemami i jak im przeciwdziałać.
Sprawdź: Groźne skutki upałów
Stopnie oparzeń
Oparzenia oceniamy w 3-stopniowej skali. Stopień III oznacza naprawdę ciężkie poparzenie, kiedy na ciele pojawia się martwica. Następuje ono np. w wyniku pożaru, kiedy dana osoba jest narażona na bezpośrednie działanie ognia. Więcej na temat oparzeń przeczytasz w artykule "Oparzenia - Celsjusz wypisany na skórze".
Sprawdź: Oparzenia - Celsjusz wypisany na skórze
Co wiesz o oparzeniach?
Często słyszymy o ofiarach poparzeń, u których ocenia się procent poparzenia ciała. Mówimy na przykład: "dziewczynka jest poparzona w 20%" czy "mężczyzna jest ciężko poparzony, poparzeniom uległo aż 45% jego ciała". Ciało ludzkie jest jednak przecież u każdej osoby nieco inne: różni się wielkością, masą... Jak więc liczymy procent oparzenia ciała? Przydaje się w tych obliczeniach reguła dziewiątek. Sprawdź, jak działa.
Sprawdź: Oparzone ciało - labirynt procentów
Pstryk - i światło!
Urządzenia elektryczne otaczają nas każdego dnia. W XXI wieku mało kto potrafi wyobrazić sobie życie bez prądu. A jednak prąd to nie tylko nasz przyjaciel - to także źródło wielu wypadków, nie tylko z udziałem małych dzieci. Tylko... właściwie dlaczego prąd jest niebezpieczny? I co robić, gdy ktoś zostanie nim porażony?
Sprawdź: Prąd - niebezpieczne źródło technologii
Oparzenia chemiczne
Kiedy widzisz, że w Twoim towarzystwie zdarzyła się tragedia pod postacią oparzenia substancją żrącą, rozbierz poszkodowaną osobę, zdejmując jej także bieliznę, buty, skarpety i biżuterię. Woda, jako substancja neutralna chemicznie, nadaje się dobrze do zmywania nią z powierzchni skóry żrących substancji. Przenieś więc oparzoną część ciała pod kran lub prysznic. W przypadku, gdy oparzeniu ulegnie gałka oczna, również przepłucz ją obficie wodą. W każdym przypadku poparzenia chemicznego poszkodowany powinien zostać przewieziony do szpitala.
Sprawdź: Kawasy i zasady, czyli oparzenia chemiczne
Jak leczymy oparzenia?
Oparzenia wcale nie muszą być śmiertelne. Maści, przeszczepy, rehabilitacja, operacje plastyczne... Stosowane leki i terapie pomagają chorym i sprawiają, że wracają oni często do zdrowia. Dowiedź się więcej o metodach leczenia poparzeń.
Sprawdź: Teraźniejszość i przyszłość w leczeniu oparzeń
Ratunku, moje oczy!
Czym różni się martwica skrzepowa od rozlewanej i która jest bardziej niebezpieczna? Jakie są podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przy poparzeniach oczu? Czy takie wypadki zawsze kończą się utratą wzroku?
Sprawdź: Ratunku, moje oczy! - o obrażeniach chemicznych oczu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!