Spis treści:
- Biegunka po alkoholu – jakie są przyczyny?
- Kto jest najbardziej narażony na biegunkę po alkoholu?
- Jak sobie poradzić z biegunką po alkoholu? Domowe sposoby
- Biegunka po alkoholu – zapobieganie
Biegunka po alkoholu – jakie są przyczyny?
Biegunka pojawia się zwykle po spożyciu znacznej ilości alkoholu, ale może też pojawić się po niewielkiej ilości mocniejszego trunku. Rozwolnienie jest częstym objawem występującym u osób nadużywających alkoholu. Dlaczego pojawia się taka dolegliwość? Przyczyn może być kilka.
Alkohol oddziałuje na cały układ pokarmowy. Zaburza wydzielanie kwasu żołądkowego, podrażnia błonę śluzową, zakłóca również pracę mięśni jelit, a także przyspiesza czynność układu trawiennego. Dlatego pojawiają się biegunki.
Inną przyczyną biegunki po alkoholu jest zbyt duża ilość aldehydu octowego zgromadzonego w jelitach. Jest to związek powstający wskutek metabolizowania alkoholu etylowego w organizmie.
Alkohol przyczynia się również do zaburzenia składu mikroflory bakteryjnej jelit, co również może skutkować biegunkami.
Należy pamiętać, że alkohol hamuje wchłanianie składników odżywczych – może prowadzić do niedożywienia oraz niezamierzonej utraty wagi. Nadużywanie alkoholu może skutkować nie tylko częstymi rozwolnieniami, ale powodować też inne problemy z układem pokarmowym, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne, nadżerki, uszkodzenia błony śluzowej, refluks czy krwawienia. Uszkodzenie błony śluzowej jelit wywołane przez alkohol sprawia, że niektóre toksyny mogą bezpośrednio przedostawać się z jelita do krwi lub limfy i mieć szkodliwy wpływ na inne narządy.
Biegunce po alkoholu może towarzyszyć ból brzucha, złe samopoczucie, przyspieszone bicie serca, mała ilość oddawanego moczu. To często oznaki odwodnienia organizmu.
Po spożyciu alkoholu mogą pojawiać się nie tylko biegunki, ale i zaparcia – wynikają również z negatywnego wpływu alkoholu na układ pokarmowy.
Kto jest najbardziej narażony na biegunkę po alkoholu?
Na biegunkę po alkoholu bardziej mogą być narażone osoby z chorobami jelit, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna, zespołem jelita drażliwego, oraz nadwrażliwością na alkohol czy alergiami pokarmowymi. W grupie ryzyka są też osoby nadużywające mocnych trunków.
Jak sobie poradzić z biegunką po alkoholu? Domowe sposoby
Aby złagodzić biegunkę po alkoholu, zrezygnuj z dalszego jego spożywania. Unikaj kofeiny (kawy, herbaty, gazowanych napojów), ponieważ może nasilić biegunkę. Jedz lekkostrawne posiłki oraz węglowodanowe produkty takie jak banany, krakersy, tosty. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu: możesz pić wodę albo np. bulion, który dostarczy elektrolitów organizmowi.
Przeczytaj też: Co jeść na kaca, aby poczuć się lepiej?
W leczeniu biegunek stosuje się niekiedy loperamid.
Uważaj: jeżeli biegunka po alkoholu utrzymuje się dłużej niż 2 dni, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku gdy biegunce towarzyszą inne niepokojące objawy, np. gorączka albo silne bóle brzucha, wtedy także trzeba skonsultować się z lekarzem.
Biegunka po alkoholu – zapobieganie
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki po alkoholu, ogranicz jego spożycie. Unikaj ciężkostrawnych tłustych posiłków w trakcie picia. Niektóre alkohole mogą częściej powodować biegunkę, na ogół wymienia się wino (obecność garbników sprzyja biegunce) i piwo. Bardzo słodkie napoje alkoholowe mogą przyspieszać trawienie i wywoływać rozstrój jelit. Jeśli zauważysz u siebie biegunki po konkretnych napojach, zrezygnuj w ich picia. Aby uniknąć problemu, możesz robić większe odstępy między wypijanymi alkoholami i serwować sobie wtedy napoje bezalkoholowe. Unikaj w trakcie picia alkoholu napojów z kofeiną.
Źródła:
Bode C, Bode JC. Alcohol's role in gastrointestinal tract disorders. Alcohol Health Res World. 1997;21(1):76-83. PMID: 15706765; PMCID: PMC6826790,
Chiba T, Phillips SF. Alcohol-related diarrhea. Addict Biol. 2000 Apr 1;5(2):117-25. doi: 10.1080/13556210050003702.
Czytaj także:
Co jeść i pić przy biegunce?
Zatrucie alkoholowe: objawy, leczenie, pierwsza pomoc
Ile trwa biegunka? Sprawdź, kiedy iść do lekarza w przypadku rozwolnienia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!