co jeść przy biegunce? fot. Adobe Stock

Co jeść i pić przy biegunce?

Dieta przy biegunce powinna bazować na lekkich i pożywnych potrawach. W czasie biegunki należy jeść rosół z kury, rozgotowany ryż i kisiel z siemienia lnianego. Zaleca się picie dużej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu organizmu.
Marta Kosakowska / 26.08.2020 08:35
co jeść przy biegunce? fot. Adobe Stock

Biegunka jest naturalnym mechanizmem obronnym, sposobem usuwania szkodliwych substancji z organizmu, powodujących stany zapalne śluzówki żołądka i jelit. Dlatego też generalnie zaleca się po prostu przeczekanie tej dolegliwości, o ile nie ma charakteru ostrego, gwałtownego i przewlekłego. Pomóc może zastosowanie lekkostrawnej diety, która pomoże złagodzić dolegliwości.

Spis treści:

  1. Co jeść przy biegunce?
  2. Co pić przy biegunce?
  3. Czego nie jeść przy biegunce?

Co jeść przy biegunce?

Dieta przy biegunce u dorosłych

Jednym ze sposobów na biegunkę, jest jedzenie rozgotowanego ryżu z dodaniem gotowanej marchewki, co nie tylko może zahamować rozwolnienie, ale dostarczy organizmowi brakujących zasobów energetycznych. Natomiast podstawą żywienia w trakcie trwania biegunki powinien być rosół z kury.

Popularny jest kisiel przygotowany na bazie siemienia lnianego. Można je też podać w postaci papki. Siemię lniane nie tylko zwalcza biegunkę, ale również osłania ściany jelit, a poza tym normalizuje ilość wypróżnień np. u osób odchudzających się, powodując uczucie sytości. Zaleca się również spożywanie bananów, a także kaszy jęczmiennej.

Przydatna też może być gorzka czekolada o dużej zawartości kakao, która działa podobnie jak kawa i węgiel aktywowany, ponieważ zlepia zawartość jelit, działając przy tym antybakteryjnie.

Jeśli chodzi o owoce, to przy biegunce zaleca się spożywanie jagód na surowo i ich przetworów, a nawet nalewki jagodowej.

Pomocne też jest stosowanie probiotyków, czyli np. jogurtów i kefirów, w których zawarte są żywe kultury bakterii.

Dieta przy biegunce u dzieci

Małym dzieciom, w tym niemowlakom, zaleca się podawanie kaszki ryżowej, bananów i soku jabłkowego.

Dzieciom nieco starszym serwujemy potrawy lekkostrawne, np. kurczaka gotowany bez skórki, suche tosty, jabłka pieczone, budynie, marchewkę gotowaną, rosół z kury lub wołowy.

Co pić przy biegunce?

Przy biegunce zaleca się picie dużej ilości wody niegazowanej, a także mocnej herbaty czarnej. Równie skuteczne są napary ziołowe, głównie z kolendry, pierwiosnka, siemienia lnianego, które można dosładzać naturalnym miodem.

Należy pamiętać, aby w trakcie biegunki spożywać duże ilości płynów i soli mineralnych w celu zapobieżenia odwodnieniu. Taki płyn można przygotować samodzielnie: do litra przegotowanej wody dodajemy łyżeczkę cukru i pół łyżeczki soli. Można też wypijać duże ilości wody mineralnej, zawierającej elektrolity.

Czego nie jeść przy biegunce?

Przy biegunce należy unikać spożywania kapusty, fasoli i generalnie produktów ciężkostrawnych, bogatych w tłuszcze, trudno wchłanianych przez organizm, w tym makaronów, innych produktów mącznych, płatków kukurydzianych czy owsianych, gruszek, jabłek, mleka i jego przetworów, ziemniaków. Absolutnie nie można pić napojów gazowanych oraz alkoholu, który dodatkowo odwadnia organizm.

Dowiedz się więcej o biegunce:
Biegunka u dziecka, dorosłego, w ciąży – leczenie, co jeść?
Domowe sposoby na biegunkę. Jak poradzić sobie z rozwolnieniem?
Biegunka w ciąży może być niebezpieczna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!