Czy wiesz jak udzielić pomocy podczas napadu padaczki?

Podczas napadu padaczki nie otwieraj na siłę choremu ust, a po ustąpieniu ataku pozwól mu na spokojny sen - to normalne.
/ 26.05.2010 13:49

Zachowaj spokój. Większość napadów ustępuje samoistnie w ciągu 2- 3minut.

Jeżeli chory znajduje się w miejscu niebezpiecznym np. na ulicy, zapewnij mu bezpieczeństwo. Aby uniknąć obrażeń połóż głowę na miękkim podłożu.

Ułóż chorego na boku - taka pozycja chroni przed zakrztuszeniem się, ale nie próbuj go przytrzymywać.

Nigdy nie wkładaj choremu żadnych twardych przedmiotów do ust- to nie pomaga a może doprowadzić do urazów podniebienia, ust i zębów.

Po napadzie chory może być zamroczony przez 5-30 min. Zostań przy nim tak długo, aż jego stan wróci do normy.

Nie podawaj żadnych leków ani nic do picia i jedzenia.

Sen po napadzie jest zjawiskiem naturalnym i korzystnym dla chorego

Jeżeli napad przedłuża się dłużej niż 5-7 min. to zawiadom pogotowie. Jeśli napad ustąpi a chory jest leczony nie ma takiej potrzeby by wzywać Pogotowie. Natomiast, jeśli nie znasz osoby, która ma napad padaczki albo, gdy napad się przedłuża wezwij pogotowie.

Rozepnij choremu pasek i kołnierzyk w koszuli.

Czego nie należy robić: • Nie otwieraj na siłę zaciśniętych szczęk, • Nie powstrzymuj na siłę drgawek, • Nie rób sztucznego oddychania, bezdech podczas napadu jest jednym z towarzyszących objawów, • Nie podawaj choremu żadnych płynów, • Nie krępuj ruchów chorego, • Nie budź chorego po ataku, lecz zapewnij mu spokój.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA