Dzwonkówka trująca wygląda jak pieczarka, a jest silnie trująca. Jak ją rozpoznać i jakie są objawy zatrucia?

dzwonkówka trująca fot. iStock by Getty Images, empire331
Dzwonkówka trująca, jak sama nazwa wskazuje, jest trującym grzybem, który wyglądem przypomina pieczarkę. Zatrucie po zjedzeniu dzwonkówki trującej objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym bólem brzucha, wymiotami i biegunką. Konieczna jest szybka pomoc lekarska. Dowiedz się, jak wygląda dzwonkówka trująca, jak postępować przy zatruciu tym grzybem i z czym można go pomylić.
/ 30.10.2024 05:22
dzwonkówka trująca fot. iStock by Getty Images, empire331

Spis treści:

  1. Dzwonkówka trująca – co to za grzyb?
  2. Jak wygląda dzwonkówka trująca i gdzie występuje?
  3. Objawy zatrucia dzwonkówką trującą
  4. Pierwsza pomoc przy zatruciu dzwonkówką trującą
  5. Z czym można pomylić dzwonkówkę trującą?

Dzwonkówka trująca – co to za grzyb?

Dzwonkówka trująca (łac. Entoloma sinuatum) jest to silnie trujący gatunek grzyba należący do rodziny dzwonkówkowatych. Można na nią trafić w okresie od maja do jesieni. Inne jej nazwy to wieruszka zatokowata, wieruszka ciemna, wieruszka sinawa, bedłka sinawa, bedłka trująca, bedłka zatokowata. 

dzwonkówka trująca wygląd
fot. Dzwonkówka trująca / iStock by Getty Images, PlazacCameraman

Jak wygląda dzwonkówka trująca i gdzie występuje?

Dzwonkówka trująca to grzyb blaszkowy. Kapelusz ma średnicę 5-20 cm, jest półkolisty u młodych okazów z podwiniętymi brzegami, potem wypukły, a u starszych grzybów - płaski. Jest gładki, błyszczący i białawy, kremowy lub szary z łatwo odchodzącą skórką. 

Blaszki początkowo białe, z czasem stają się różowe lub czerwoneprzy trzonie zatokowato wycięte (stąd nazwa wieruszka zatokowata). Trzon jest biały lub jasnożółty, nie ma pierścienia. Miąższ biały i błyszczący, nie zmienia koloru po ułamaniu lub przekrojeniu. Smak i zapach opisywane jako mączne lub ogórkowe. 

Nie występuje w Polsce zbyt często. Jeżeli już się pojawia, to na terenach górzystych i w lasach liściastych, głównie pod bukami, grabami i dębami. Preferuje stanowiska ciepłe i wilgotne, polany leśne, pastwiska. Rośnie częściej na glebach gliniastych i wapiennych, pojedynczo lub w grupach. 

dzwonkówka trująca jak wygląda
fot. Dzwonkówka trująca / iStock by Getty Images, Magdevski

Objawy zatrucia dzwonkówką trującą

Szacuje się, że zjedzenie dzwonkówki trującej jest odpowiedzialne za 10% zatruć grzybami w Europie. Spożycie grzyba powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które pojawiają się w ciągu 2 godzin od spożycia i obejmują: 

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • osłabienie,
  • ból głowy, 
  • czasami zaburzenia nastroju, majaczenie. 

Dolegliwości zatrucia dzwonkówką są bardzo nieprzyjemne i trwają do 48 godzin. Spożycie większych ilości tych grzybów może spowodować nawet zatrucie zagrażające życiu.

Pierwsza pomoc przy zatruciu dzwonkówką trującą

W przypadku podejrzenia zatrucia dzwonkówką trującą należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Jest to silnie trujący grzyb i nie wolno zwlekać z udzieleniem pomocy.

Polecane jest prowokowanie wymiotów w ciągu godziny od zjedzenia grzybów. Wczesne podanie węgla aktywnego jest pomocne, ponieważ wiąże toksyny i ułatwia ich usuwanie zanim trafią do krwiobiegu. Lekarze zalecają też zabezpieczenie wymiocin do późniejszych badań, które pozwolą ustalić dokładne źródło zatrucia. 

W trakcie pobytu w szpitalu terapia zależy od nasilenia choroby. Zwykle podawane są płyny, leki rozkurczowe i leki chroniące wątrobę przed uszkodzeniem. Czasem konieczna jest dializoterapia, a w najcięższych przypadkach przeszczepienie wątroby. 

Z czym można pomylić dzwonkówkę trującą?

Młode okazy dzwonkówki trującej można pomylić z pieczarkami oraz jadalnym grzybem – gęśnicą wiosenną (łac. Calocybe gambosa).

Poza tym dzwonkówka trująca przypomina inne grzyby, w tym szczególnie: 

  • dzwonkówkę tarczowatą,
  • dzwonkówkę gwiaździstozarodnikową,
  • lejkówkę szarawą,
  • wodnichę gładką.

Różni się od wymienionych gatunków uwypukleniem na kapeluszu (widoczny u starszych okazów) i różowawym zabarwieniem blaszek. 

Czytaj także:
Grzyby niejadalne i trujące z gąbką. Łudząco przypominają uwielbiane przez grzybiarzy gatunki
10 najbardziej trujących grzybów. Jak wyglądają, do jakich jadalnych grzybów są podobne i czym grozi ich zjedzenie?
Żółte grzyby trujące i niejadalne. Niektóre przypominają smaczne i chętnie zbierane gatunki
Czy wiesz jak rozpoznać pieczarkę polną i jak ją odróżnić od trujących grzybów? Oto najpopularniejszy grzyb sklepowy
Pieczarka trująca (karbolowa). 2 subtelne szczegóły odróżniają ją od grzybów jadalnych, wychwyci je tylko uważne oko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA