Na czym polega?
Zarządzanie kryzysowe jest działalnością organów administracji publicznej. Stanowi element sprawowania bezpieczeństwa narodowego. Celem zarządzania jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym, prowadzenie zaplanowanych działań kontrolnych, reagowanie w przypadku wystąpienia zagrożeń i usuwanie ich skutków, a także odtwarzanie zasobów podstawowych dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki.
Zarządzanie kryzysowe jest organizowane przez organy władzy publicznej, które przyjmują kompetencje w zakresie podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych. Współdziałają one najczęściej z organizacjami specjalistycznymi i ogółem społeczeństwa.
Jakie funkcje pełni?
Centrum Zarządzania Kryzysowego stanowi punkt koordynacyjny i ośrodek łączności. W jej skład wchodzą służby ratownicze i komunalne, które w sytuacjach kryzysowych uczestniczą w akcjach ratowniczych.
Aby działać skutecznie w trudnych sytuacjach i zapewnić skuteczny przepływ informacji i wczesnego alarmowania ludności, określone jednostki pełnią całodobowy dyżur i współdziałają z Centrami Zarządzania Kryzysowego organów administracji publicznej, podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, humanitarne oraz podmiotami monitorującymi środowisko.
Ważną funkcją jest pozyskiwanie informacji oraz opracowywanie raportów dobowych i tygodniowych o sytuacji w województwie i przypuszczalnych zagrożeniach.
Jak przebiega zarządzanie kryzysowe?
Zarządzanie kryzysowe obejmuje następujące działania:
- zapobieganie – analiza zagrożeń, uświadamianie społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom, zapewnienie koordynacji działań eliminujących prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofy lub ograniczających jej skutki;
- przygotowanie – opracowanie planów reagowania kryzysowego, które opisują przydział i rodzaj zadań, czas i środki na ich wykonanie, zapewnienie zasobów specjalistycznych sił i środków reagowania, takich jak: stanowisko kierowania, system łączności kryzysowej, system alarmowania oraz personel reagowania kryzysowego, a także ewidencja zasobów sił i środków przydatnych do reagowania kryzysowego;
- reagowanie po wystąpieniu realnego zagrożenia lub zdarzenia – działania prewencyjne, zapobiegające lub minimalizujące możliwość zniszczeń, podjęcie akcji ratowniczej w celu dostarczenia pomocy poszkodowanym i ograniczenia wtórnych szkód i strat;
- odbudowa – krótkoterminowa (przywrócenie systemów niezbędnych do życia do minimalnych standardów operacyjnych) lub długoterminowa (wieloletnie działania zmierzające do całkowitej odbudowy obszaru dotkniętego katastrofą).
Zobacz też: Czym jest centrum symulacji medycznych?
Co nam grozi?
Do częstych sytuacji kryzysowych, z którymi musi się zmierzyć Centrum Zarządzania Kryzysowego, należą:
-
katastrofy naturalne (huragany, powodzie, epidemie, plagi zwierzęce, trzęsienia ziemi);
-
katastrofy techniczne (awarie gazowe, pożary, wypadki z użyciem środków toksycznych i radioaktywnych, katastrofy komunikacyjne i budowlane, awarie urządzeń infrastruktury technicznej);
-
akty terroru (terroryzm, podłożenia ładunków wybuchowych, doręczenie przesyłki niewiadomego pochodzenia, niewypały).
Jaka jest struktura zarządzania kryzysowego w Polsce?
Struktura zarządzania kryzysowego występuje na kilku poziomach administracji publicznej:
-
poziom krajowy – Rada Ministrów z Prezesem Rady Ministrów na czele, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podległe Prezesowi Rady Ministrów;
-
poziom wojewódzki – Wojewoda, Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego;
-
poziom powiatowy – Starosta, Powiatowy Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego;
-
poziom gminny – Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zobacz też: Poszukiwanie zaginionych - jak przebiega akcja ratunkowa?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!