jak wyciągnąć drzazgę fot. iStock by Getty Images

Jak wyciągnąć drzazgę?

Usunięcie drzazgi z ciała może być kłopotliwe, czasem na tyle trudne, że wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza. W zależności od tego, jakie ciało obce utkwiło w skórze (opiłek metalu, drewno, szkło, kamień) oraz jak głęboko się wbiło, należy podjąć odpowiednie kroki.
/ 05.06.2020 10:11
jak wyciągnąć drzazgę fot. iStock by Getty Images

Drzazgą nazywamy ciało obce, które wbiło się w skórę - najczęściej mamy na myśli kawałek drewna, trawy lub kolca rośliny. Jednak w skórę może wbić się też kawałek szkła, metalu, kamień, odłamek ceramiki lub fragmenty innych materiałów. Problem drzazgi nie rozwiąże się sam, zwłaszcza że niektóre partie ciała, np. dłonie lub stopy, są często używane i wszelkie ciało obce tkwiące w tkance będzie dawało o sobie znać bólem.

Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę?

Osoba usuwająca drzazgę powinna mieć dokładnie umyte ręce, odkażone środkiem antyseptycznym lub wykonywać zabieg w rękawiczkach.

  • Jeśli drzazga jest widoczna gołym okiem i wystaje poza powierzchnię skóry, można ją wyciągnąć pęsetą. Ważny przy tym jest szybki i zdecydowany ruch ręki, aby ograniczyć dolegliwości bólowe. Następnie zaczerwienione miejsce trzeba umyć dokładnie mydłem i spryskać płynem antyseptycznym (może być woda utleniona).
  • Jeżeli drzazga jest trudna do uchwycenia, mimo że wystaje poza powierzchnię skóry, zaczerwienione miejsce należy zwilżyć wodą i delikatnie potrzeć pumeksem wzdłuż ciała obcego. Powolny ruch powinien wysunąć tkwiący przedmiot. Następnie odkazić miejsce po drzazdze.
  • Jeśli obiekt znajduje się całkowicie pod skórą, ale jest widoczny gołym okiem, należy użyć wysterylizowanej igły. Wcześniej warto zmiękczyć okolicę z ciałem obcym płynem antyseptycznym. Następnie można użyć wysterylizowanej (metodą gotowania) igły do szycia lub jałowej do zastrzyków, którą delikatnie rozdrapuje się zmiękczoną skórę nad tkwiącą drzazgą. Następnie ciało obce należy chwycić pęsetą i ostrożnie wyciągnąć.
  • Opiłki metalu, żelaza, drutu można usuwać za pomocą magnesu.
  • Aby usunąć drzazgę spod paznokcia, najlepiej udać się do lekarza. Ciało obce wbite pod płytką paznokciową jest wyjątkowo trudne do usunięcia, a pozostawienie go na długo może spowodować rozwój stanu zapalnego.
  • Gdy ciało obce (np. opiłek metalu) wbije się do oka, koniecznie należy udać się do okulisty i nie podejmować prób samodzielnego wydłubywania przedmiotu. Okulista wyposażony w odpowiednie narzędzia z lupą, lepiej poradzi sobie z wyjęciem drzazgi. W razie potrzeby przepisze również krople do oczu zapobiegające rozwojowi stanu zapalnego i zakażenia w obrębie tak wrażliwego miejsca, jakim jest gałka oczna. 

Po każdym usunięciu ciała obcego ze skóry, skaleczone miejsce należy zdezynfekować!

Odradzane jest samodzielne usuwanie głęboko tkwiących przedmiotów, szczególnie tych o większych rozmiarach. Takie obiekty muszą być usunięte przez specjalistę. Trzeba również pamiętać, że niektóre głębokie rany lub powikłane (zanieczyszczone, silnie uszkodzone) mogą wymagać podania leków przeciwtężcowych.

Jak przygotować igłę przed wyciągnięciem drzazgi?

Aby przygotować zwykłą igłę do usunięcia drzazgi z naszego ciała, należy ją uprzednio wysterylizować, mocząc przez około 10 minut w roztworze antyseptycznym. Igłę można także wygotować, a następnie ostudzić. Rozgrzewanie w ogniu nie jest dobrym pomysłem, gdyż wtarta w skórę sadza może utrudnić zobaczenie obiektu, który chcemy wyjąć. Najpewniejsza jest oczywiście igła jałowa kupiona w aptece, stosowana do zastrzyków.

Pęseta, która będzie wykorzystywana do wyciągnięcia drzazgi, również powinna być wcześniej wysterylizowana - przynajmniej umieszczona na chwilę we wrzącej wodzie. 

Jak wyjąć drzazgę dziecku?

Do wyciągnięcia drzazgi dziecku można użyć strzykawki dołączonej np. do syropów przeciwgorączkowych dla dzieci. Wcześniej zaleca się namoczenie miejsca z drzazgą wodą z mydłem. Po przyłożeniu strzykawki do zranionego miejsca, należy energicznie pociągnąć za tłok. Metoda nie jest bolesna, natomiast może być problem z zastosowaniem jej w przypadku, gdy dziecko nie chce współpracować. Dobrze jest w momencie wyciągania drzazgi odwrócić uwagę malca.

Po zabiegu na zadrapanie można nałożyć mały opatrunek lub plaster chroniący przed zabrudzeniem. Jeśli dziecko całkowicie nie chce współpracować lub jest bardzo wystraszone, w celu wyciągnięcia drzazgi należy udać się do lekarza.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 05.09.2011.

Więcej na podobny temat:
Ciało obce w ranie – pierwsza pomoc
Co zrobić, gdy ciało obce dostało się do gardła?
Jak rozpoznać zakażenie rany - objawy [ZDJĘCIA] i leczenie
Ciało obce w uchu, ranie, oku lub gardle – jak wyciągać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!