fot. Fotolia
Gdy udajemy się na koncert czy wydarzenie sportowe, nie zastanawiamy się czy jest to impreza masowa, czy znajduje się na niej punkt medyczny i jak go odszukać. Niestety, różnego rodzaju wypadki na tego typu wydarzeniach zdarzają się stosunkowo często.
Warto więc poświęcić chwilę, by dowiedzieć się, jakie zagrożenia dla zdrowia i życia mogą pojawić się na wydarzeniu sportowym lub rozrywkowym oraz dlaczego impreza masowa musi być zabezpieczona.
Ile osób liczy impreza masowa?
Zgodnie z polskim prawem imprezą masową jest impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, na której liczba miejsc wynosi:
-
na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej — nie mniej niż 1000,
- w hali sportowej lub innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy — nie mniej niż 300.
Jakie zagrożenia mogą wystąpić na imprezach masowych?
Ze względów bezpieczeństwa powstały regulacje prawne dotyczące imprez masowych. Duże skupiska ludzi mogą generować niebezpieczne dla życia i zdrowia sytuacje.
Istnieje ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań, przedawkowania narkotyków czy alkoholu, a także ryzyko omdlenia, ataku serca, niewydolności oddechowej i wielu innych zagrożeń.
Z uwagi na to organizator imprezy masowej musi uzyskać zezwolenie odpowiedniego organu administracji publicznej na organizację takiego wydarzenia. Jednym z warunków uzyskania takiego zezwolenia jest zapewnienie zabezpieczenia medycznego.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa wymagania dotyczące zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej. Impreza masowa zorganizowana bez zabezpieczenia medycznego jest niezgodna z polskim prawem, a organizator naraża zdrowie i życie uczestników i może za to ponieść odpowiedzialność.
Kto i jak zabezpiecza imprezy masowe od strony medycznej?
Organizator imprezy masowej najczęściej zwraca się do firmy medycznej specjalizującej się w ratownictwie medycznym i zabezpieczaniu imprez masowych. Wybrana firma musi spełniać wszelkie wymogi prawne, posiadać niezbędny sprzęt oraz zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.
W porozumieniu z organizatorem musi skoordynować całe przedsięwzięcie pod względem medycznym, zapewniając personel medyczny oraz sprzęt, tak aby możliwe były:
- udzielenie pierwszej pomocy na miejscu,
- leczenie na miejscu,
- transport do szpitala.
W związku z tym zabezpieczenie medyczne obejmuje co najmniej:
- zespół wyjazdowy (zespół z lekarzem lub zespół bez lekarza),
- patrole ratownicze (co najmniej dwie osoby uprawnione do udzielenia pierwszej pomocy),
- punkty pomocy medycznej.
Zobacz też: Ratownictwo medyczne – vademecum
Gdzie znajdują się punkty medyczne na imprezach masowych?
Personel medyczny musi być zaopatrzony w sprzęt łączności umożliwiający porozumiewanie się między sobą.
Ilość personelu medycznego, jego rozlokowanie oraz inne szczegóły ustalane są z organizatorem i zależne są od wielkości i charakteru wydarzenia. Czynnikiem, którym trzeba się kierować, jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom.
Punkty medyczne powinny być oznaczone tak, aby uczestnik imprezy mógł je bez większego problemu odszukać i dostać się do nich.
Warto na początku wydarzenia zorientować się, gdzie rozlokowane są punkty, aby w razie wypadku wiedzieć, gdzie szukać pomocy.
Zobacz też: Kto pomaga, czyli rodzaje zespołów pogotowia ratunkowego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!