Na czym polegają outdoorowe kursy pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc/fot. Fotolia
Na outdoorowych kursach pierwszej pomocy kursanci, podczas symulowanych akcji ratunkowych w terenie (w jaskiniach, lasach czy na ścianach skalnych), uczą się od wykwalifikowanych instruktorów, jak pomagać poszkodowanym, zdobywają doświadczenie i niezbędną wiedzę, która może przydać się w przypadku faktycznego zagrożenia.
/ 14.09.2016 13:14
Pierwsza pomoc/fot. Fotolia

Na czym polega „outdoorowość” kursów?

Outdoorowe kursy pierwszej pomocy pozwalają osobom zainteresowanym zdobyć praktyczne umiejętności ratownicze w warunkach zewnętrznych. Organizowane są w terenie, dzięki czemu pozwalają poznać czynności ratownicze w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Podczas wyprawy w miejsca niedostępne i dzikie zdarzają się przypadki, w których nie ma możliwości wezwania specjalistycznych służb ratunkowych. Wówczas osoby podróżujące są zdane tylko na siebie. Uczestnicy kursu outdoorowego uczą, jak skutecznie przeprowadzić akcję ratunkową i jak radzić sobie w trudnych warunkach.

Zobacz też: Pierwsza pomoc - plansze ratownicze

Dla kogo przeznaczone są takie kursy?

W kursach udział mogą wziąć wszyscy – zarówno pasjonaci wspinaczki skałkowej, jak i osoby zainteresowane prezentowaną tematyką. Mogą w nich uczestniczyć podróżnicy, sportowcy, osoby lubiące chodzić po górach oraz turyści chcący zwiedzać rejony niedostępne i rzadko uczęszczane.

Warunkiem do rozpoczęcia kursu jest ukończenie 18. roku życia i posiadanie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków.

Miłośnicy podróży, wspinaczki, trekkingu i spaleologii są często narażeni na różne niebezpieczeństwa. Przyczyną zagrożeń są warunki atmosferyczne, a także własna nieuwaga. Wiedza wyniesiona z kursu pod okiem doświadczonych ratowników pozwoli walczyć z bezradnością w warunkach kryzysowych.

Gdzie są prowadzone i czego Cię nauczą?

Kursy są prowadzone w terenie (lasy, ściany wspinaczkowe, jaskinie, groty skalne itp.). Określone sytuacje zagrożenia są na kursach symulowane z wiernym oddaniem warunków wyprawy. Uczestnicy nocują namiotach. W warunkach dziennych i nocnych, na lądzie i w wodzie uczą się m.in.:

  • sposobu ewakuacji poszkodowanego ze strefy zagrożenia czy szczelin skalnych,
  • resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób w różnych grupach wiekowych,
  • pomagać w przypadku drgawek, zawału czy cukrzycy,
  • opatrywać rany i unieruchamiać kończyny złamane w wyniku urazów mechanicznych,
  • robić zastrzyki,
  • pierwszej pomocy w zakresie problemów dentystycznych,
  • psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanego.

Zobacz też: Czym jest centrum symulacji medycznych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA