Podczas ataku padaczki trzeba włożyć choremu coś w usta? Mity na temat pierwszej pomocy przy drgawkach

padaczka czy włożyć coś w usta fot. Adobe Stock, Photographee.eu
Charakterystycznym objawem padaczki jest atak silnych drgawek z utratą świadomości. Chociaż wiele osób deklaruje, że wie, co robić w sytuacji, gdy osoba w pobliżu dostanie napadu padaczki, to nie brakuje mitów na ten temat. Niektórzy zalecają polanie twarzy poszkodowanego zimną wodą, klepanie po policzkach, wkładanie do ust twardych przedmiotów. Te przekonania mogą szkodzić.
/ 01.04.2023 05:34
padaczka czy włożyć coś w usta fot. Adobe Stock, Photographee.eu

Co trzeci Polak zna osobę z padaczką, a co drugi uważa, że wie, jak udzielić choremu pomocy w razie napadu drgawek  wynika z badania PRO-EPI zrealizowanego przez TNS Polska. Jednocześnie 84% osób uważa, że trzeba w takiej sytuacji włożyć poszkodowanemu między zęby twardy przedmiot. To błędny pogląd. Takie działanie może być nawet szkodliwe. Oto więcej mitów, które każdy powinien poznać. 

MIT 1. Podczas ataku padaczki trzeba włożyć poszkodowanemu do ust coś twardego

Ten najbardziej powszechny mit pojawia się nawet w poradnikach pierwszej pomocy. Włożenie czegoś twardego między zęby w trakcie napadu drgawek ma w założeniu chronić przed odgryzieniem języka i udławieniem się. W rzeczywistości wkładanie rzeczy do ust poszkodowanego w trakcie napadu padaczkowego jest groźne. Może prowadzić do zablokowania dróg oddechowych tym przedmiotem albo złamanym zębem.

Nie wkładaj niczego do ust takiej osoby. Może to spowodować uszkodzenie zębów lub szczęki. Osoba z napadem nie może połknąć języka
- informuje CDC (Centers for Disease Control and Prevention), rządowa agencja USA.

Poszkodowany w trakcie drgawek ma mocno zaciśnięte szczęki, a ich otwieranie na siłę może mu zaszkodzić albo doprowadzić do urazu palców u udzielającego pomocy. 

MIT 2. W trakcie padaczki chorego trzeba przytrzymać

Nie wolno tego robić. Nie należy osoby w trakcie drgawek trzymać, ani starać się zatrzymywać mimowolne ruchy ciała. Ataku padaczki, który trwa, nie da się zahamować. Najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo chorego, zwłaszcza o to, żeby nie doszło do urazu głowy. Większość ataków padaczkowych kończy się w ciągu 3 minut. 

MIT 3. Choremu w trakcie drgawek nie trzeba udzielać żadnej pomocy, tylko czekać

Zdecydowanie nie. Należy udzielić takiej osobie pomocy. Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś ma napad drgawek, przede wszystkim nie panikuj, chociaż może przerazić cię ten widok. Ważne, by zadbać o bezpieczeństwo tej osoby. 

  1. Nie przenoś chorego. Poszkodowanego przesuwaj tylko wtedy, jeżeli jest w niebezpieczeństwie, np. na ruchliwej ulicy, w wodzie, obok źródła ognia itp.
  2. Usuń z otoczenia przedmioty mogące spowodować obrażenia, np. ostre, gorące rzeczy.
  3. Podłóż pod głowę coś miękkiego (poduszkę, zwinięty koc, zwiniętą kurtkę). Chroń głowę chorego. 
  4. Poluzuj kołnierzyk, szalik lub krawat, aby ułatwić oddychanie. 
  5. Połóż poszkodowanego na boku, żeby ułatwić oddychanie i przepływ śliny. Upewnij się, że swobodnie oddycha.
  6. Pozwól poszkodowanemu odpocząć po napadzie. Jeżeli jest senny, pozwól mu spać.
  7. Pozostań z chorym co najmniej przez 30 minut. Tyle mniej więcej czasu zajmuje dochodzenie do siebie po ataku drgawek. 

Na początku drgawek powinniśmy spojrzeć na zegarek, aby wiedzieć, ile minut trwa napad. Zwykle ustępuje po około 3 minutach, ale jeżeli trwa dłużej niż 5 minut, trzeba wezwać karetkę pogotowiaPozostań z poszkodowanym do czasu ustąpienia napadu, odzyskania świadomości lub przyjazdu pogotowia.

MIT 4. Chorego w trakcie padaczki można ocucić polewając go zimną wodą

Nie należy w trakcie padaczki polewać poszkodowanego zimną wodą ani klepać go po twarzy, żeby zatrzymać drgawki. Próby ocucania na siłę nic nie dadzą, a mogą tylko szkodzić. Napad drgawek trzeba przeczekać, udzielając niezbędnej pomocy, przy tym należy kontrolować oddech, wygląd chorego oraz zorientować się, jak długo trwa atak. Koniec napadu sygnalizuje wciągnięcie powietrza i rozluźnienie ciała.

MIT 5. Napad drgawek zawsze wymaga wezwania karetki pogotowia

Jeżeli wiemy, że dana osoba choruje na padaczkę, nie musimy wzywać karetki pogotowia. Wezwanie pomocy jest konieczne w następujących przypadkach:

  • atak trwa dłużej niż 5 minut (zbyt długi atak może być śmiertelny),
  • krótko po pierwszym napadzie pojawia się kolejny,
  • kilka minut po zakończeniu ataku chory jest nadal nieprzytomny,
  • poszkodowany ma wysoką gorączkę,
  • poszkodowanym jest kobieta w ciąży lub chory na cukrzycę,
  • napad wystąpił pierwszy raz w życiu,
  • chory nie odzyskuje świadomości lub oddechu. 

MIT 6. W trakcie napadu drgawek można podać leki

W trakcie napadu padaczki nie wolno podawać poszkodowanemu żadnych płynów, pokarmów ani leków, ponieważ może się nimi udławić. Trzeba poczekać do całkowitego ustania ataku i powrotu pełnej świadomości. 

Czytaj także:
Drgawki gorączkowe: objawy, przyczyny, postępowanie
Padaczka u dzieci. Nie zawsze występuje z drgawkami
Najważniejsze alarmowe objawy neurologiczne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA