Rany spojówek - jak pomóc?

O migrenie przewlekłej mówimy, gdy pacjent cierpi z powodu dolegliwości bólowych więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca przez trzy kolejne miesiące
Rany spojówki to urazy, które mogą się nam przydarzyć niemalże w każdej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak udzielić w takim przypadku pierwszej pomocy i jednocześnie nie wyrządzić poszkodowanemu dodatkowej krzywdy zanim przyjedzie karetka.
Marta Słupska / 23.10.2010 21:13
O migrenie przewlekłej mówimy, gdy pacjent cierpi z powodu dolegliwości bólowych więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca przez trzy kolejne miesiące

Przyczyny i rodzaje ran spojówek

Rany spojówek powstają najczęściej na wskutek urazu spowodowanego przez paznokcie, gałęzie lub ciała obce. Wyróżniamy jej dwa rodzaje:

  • warstwowe (gdy twardówka nie jest odsłonięta);
  • rany przez całą grubość spojówki (gdy twardówka jest odsłonięta).

Jakie są objawy ran spojówek?

W ich przypadku możemy się spodziewać: bólu oka, uczucia ciała obcego w nim, łzawienia, wybroczyn i zaczerwienienia oka.

Polecamy: Groźne skutki upałów

Jak pomóc?

Postępowanie jest takie samo, jak przy ciele obcym w spojówce. Na początek należy dowiedzieć się, co dokładnie się stało i zadzwonić po karetkę (numery telefonu: 999 lub 112). Następnie przemywamy zranione oko solą fizjologiczną.

W dalszej kolejności oceń ranę – jej lokalizację i rozmiar. Zabezpiecz gałkę oczną opatrunkiem.

W oczekiwaniu na przyjazd karetki możesz jeszcze przyjrzeć się ranie. Najlepiej zrobić to w świetle dziennym bądź w świetle latarki. Warto użyć lupki, jeśli mamy akurat taką pod ręką.

Pamiętajmy, że jeżeli w oku tkwi duży przedmiot (ołówek, gałąź czy drzazga), nie wolno samodzielnie ich wyjmować! Musi się tym zająć wykwalifikowany lekarz, należy więc przewieźć poszkodowanego do najbliższego szpitala lub poczekać na przyjazd karetki pogotowia.

Jeśli natomiast przedmiot znajdujący się w oku jest mały (może to być opiłek żelaza, muszka lub piasek), postępuj według następujących wskazówek:

Polecamy: Krwawienie z nosa - objawy raka?

  • przede wszystkim nie pozwól, by poszkodowany pocierał oko;
  • postaraj się, by wypłukał on tkwiący w oku przedmiot;
  • w razie potrzeby – zawieź go do szpitala (najlepiej takiego, w którym mieści się ostry dyżur okulistyczny).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA