Śmierć przez utonięcie - jak rozpoznać topiącą się osobę

Co roku w Polsce poprzez utonięcie ginie około 500 osób. Jak rozpoznać tych, którzy będąc pod wodą walczą o życie?
Agata Bernaciak / 17.08.2017 05:07

Statystyki są przerażające. Co roku, głównie w okresie wakacji, topi się około pół tysiąca osób. Najczęstszym powodem są alkohol i brawura. A przecież dałoby się tego uniknąć!

Tę chorobę może mieć każdy, w każdym wieku. Kiedyś sądzono, że jest wynikiem opętania

Jak rozpoznać topiącą się osobę?

To mit, że topiąca się osoba macha rękoma i głośno krzyczy. Tak naprawdę całą swoją energię wkłada w to, by jak najdłużej utrzymać się na powierzchni wody. Osoba tonąca najczęściej umiera w ciszy, niezauważona przez osoby, które znajdują się dosłownie obok niej. 

Osobę tonącą poznasz po unoszeniu się tuż pod taflą wody. Topiący się człowiek walczy o każdy oddech i niestety bez efektu próbuje wypłynąć na powierzchnię. Jeśli więc zauważysz osobę, która wygląda jakby niewinnie nurkowała tuż pod wodą, koniecznie zgłoś to ratownikowi!

Jeśli nie jesteś osobą przeszkoloną, nie ratuj jej samodzielnie. Tonący bardzo często w panice podtapiają ludzi, którzy chcą uratować im życie. Dlatego zamiast płynąć w pojedynkę, lepiej jeśli rzucisz im koło ratunkowe lub deskę do pływania i wezwiesz pomoc.

Pamiętaj, że topienie się trwa zazwyczaj od 3 do 5 minut. Gdy pomoc nie dotrze na czas, następuje zgon. Dlatego kąp się tylko i wyłącznie w miejscach, w których są obecni ratownicy!

Dziewczynka doznała udaru słonecznego we własnym łóżku. To się może przydarzyć każdemu!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!