Wakacyjna apteczka – podstawowe wyposażenie

Apteczka/fot. Fotolia
Co spakować do apteczki, którą zabierzemy ze sobą na wakacyjny wyjazd? Bezwzględnie powinny się w niej znaleźć środki przeciwbólowe i opatrunkowe. Warto zabrać ze sobą także żele i maści chłodzące oraz środki na dolegliwości żołądkowe.
/ 11.07.2012 11:48
Apteczka/fot. Fotolia

Leki, maści, żele...

Ból głowy, niestrawność, alergia na jad owadów czy słońce – to główne dolegliwości jakie mogą przytrafić się nam na wakacjach. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką leki, które przyniosą ulgę. W razie potrzeby pozwolą też na szybką reakcję, aby nie tracić czasu na poszukiwanie najbliższej apteki.

Nasza wakacyjna apteczka powinna zawierać leki wybrane pod kątem specyfiki miejsca, do którego się udajemy.

Powinny znaleźć się w niej leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, opatrunkowe i łagodzące, w tym zestaw plastrów, opatrunków i środków dezynfekujących – np. spirytus salicylowy, jodyna, woda utleniona. W razie ewentualnych stłuczeń czy obrzęków, niezastąpione będą także żele i maści chłodzące zmniejszające obrzęk. Można je stosować również na oparzenia słoneczne, jako dodatek do preparatu wapniowego, który sprawdza się w łagodzeniu alergii – czy to na słońce, czy też na ukąszenia owadów.

Zobacz też: Co trzymać w apteczce? Vademecum

Co nieco na ból

Należy bezwzględnie pamiętać o środkach przeciwbólowych. Bóle głowy, mięśni, stawów – niezależnie od ich nasilenia – mogą skutecznie zepsuć każdy wypoczynek. Najczęściej rekomendowane są leki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, gdyż działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dodatkowo ibuprofen działa również przeciwzapalnie. Jest to niezwykle ważne, bo częstą przyczyną bólu wywołanego gorączką czy przeziębieniem jest właśnie stan zapalny.

Niezbędne są również środki na problemy żołądkowe, które mogą być wynikiem zmiany diety, zatrucia pokarmowego lub innych infekcji żołądkowych wywołanych przez bakterie chorobotwórcze jelit. 

Zobacz też: Apteczka podróżnika - o czym trzeba pamiętać?

Źródło: materiały prasowe/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA