W podróż z maluchem, czyli apteczka dla dziecka

W podróż z maluchem, czyli apteczka dla dziecka
Wakacyjny wyjazd z dzieckiem wiąże się ze spakowaniem m.in. plastrów, leków na chorobę lokomocyjną, preparatów odstraszających owady, kremów z filtrem czy preparatów przeciwgorączkowych. Co jeszcze powinno znaleźć się w apteczce przeznaczonej dla malucha? Co wziąć dla dziecka na podróż?
Marta Słupska / 30.06.2011 15:27
W podróż z maluchem, czyli apteczka dla dziecka

Co spakować?

Przed wyjazdem spakuj dla dziecka:

  • maskotkę lub inną jego ulubioną zabawkę,
  • małą poduszkę na podróż,
  • aktualną książeczkę zdrowia dziecka,
  • dowód ubezpieczenia ważny za granicą,
  • gorącą wodę w termosie,
  • mokre chusteczki,
  • papierowy ręcznik,
  • zasłonki na szybę, które ochronią malca przed słońcem,
  • kocyk.

Co w apteczce?

Jako rodzic musisz być przygotowany na to, że ruchliwe dziecko może się zranić, zachorować, poparzyć z powodu zbyt długiej ekspansji skóry na promienie słoneczne lub cierpieć z powodu ugryzień komarów czy kleszczy. Poniżej przedstawiamy elementy niezbędnego wyposażenia apteczki przeznaczonej dla dziecka.

Zobacz też: Apteczka podróżnika - o czym trzeba pamiętać?

Krem z filtrem do twarzy i ciała  

Wybierzmy ten krem z filtrem, który jest przeznaczony dla dzieci. Ich delikatna skóra będzie wymagała dużego faktora chroniącego przed promieniowaniem słonecznym. Posmarujmy dziecko kremem przed wyjściem na słońce i pamiętamy, by powtarzać smarowanie co dwie godziny i po każdym wyjściu malca z wody.

Leki na chorobę lokomocyjną

Jeśli Twojemu dziecku zdarzają się mdłości w czasie jazdy samochodem czy pociągiem, możesz podać mu leki na chorobę lokomocyjną. Uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do leku: sprawdź, od jakiego wieku można je przyjmować, jaka jest odpowiednia dawka i jak długo utrzymuje się jego działanie. Upewnij się też, jakie są ewentualne działania niepożądane leku – niektóre z nich powodują np. wzmożoną senność. Jeśli uważasz, że dziecko może zwymiotować w czasie jazdy, miej dla niego w pogotowiu foliową torebkę oraz ubrania na zmianę.

Preparaty przeciwgorączkowe

Dla dziecka preparaty przeciwgorączkowe mogą być w formie syropów lub czopków. Możemy podać dziecku paracetamol lub ibuprofen.

Pamiętajmy, że nie należy podawać aspiryny dzieciom do lat 12! Może ona wywołać tzw. zespół Rey'a, czyli ciężkie schorzenie wątroby.

Środki opatrunkowe i dezynfekujące

Bandaż, gaza, woda utleniona i żel odkażający przydadzą się, gdy dziecko się zadrapie lub zrani. Warto zakupić też kolorowe plasterki z bajkowymi nadrukami, które malec chętnie przyklei na skórę. Zwróćmy uwagę na to, by plastry były wodoodporne – wówczas dłużej utrzymają się na ciele.

Zobacz też: dział Wyposażenie apteczki

Repelenty

Na wakacyjne wojaże – szczególnie na mazury i w góry – warto spakować repelenty przeciwko owadom (kleszczom i komarom), a także preparaty łagodzące ugryzienia insektów.

Inne

W apteczce dla malucha mogą się też przydać preparaty na biegunkę oraz na katar (w tym woda morska do oczyszczania nosa suchego z powodu gorącego powietrza i klimatyzacji). Pamiętajmy także o lekach przeciwuczuleniowych, jeśli mamy w domu małego alergika.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA