Aborcja w Polsce - statystyki 2015 rok

aborcja fot. Fotolia
Wynika z nich, że w Polsce w ubiegłym roku doszło do ponad 1000 aborcji, z czego tylko jedna była przeprowadzona w następstwie gwałtu.
Marta Słupska / 06.10.2016 16:00
aborcja fot. Fotolia

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w 2015 roku w Polsce wykonano 1044 aborcje. Co ciekawe, tylko jedna była następstwem gwałtu.

Najwięcej aborcji na Mazowszu 

Spośród 1044 przypadków przerwania ciąży najwięcej miało miejsce na Mazowszu (306, z czego ze wskazań badań prenatalnych – 299, a z powodu zagrożenia życia bądź zdrowia matki – 7). Więcej niż sto zabiegów wykonano też w województwach: śląskim (157), łódzkim (111) i małopolskim (103). Najmniej zaś – w podkarpackim.

Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w szpitalach publicznych nadzorowanych przez ten resort w ubiegłym roku wykonano ponadto cztery zabiegi przerwania ciąży z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczanej i zagrażającej życia choroby. Natomiast z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w nadzorowanych placówkach nie przeprowadzono żadnych aborcji.

To statystyki oficjalne. A do ilu aborcji dochodzi w podziemiu aborcyjnym? Organizacje pozarządowe szacują, że rocznie Polki usuwają kilkadziesiąt tysięcy ciąż. 

Historia aborcji - zdjęcia 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA