Gdzie mozna iść do lekarza w Albanii

Albania - dostęp do opieki medycznej

Co zrobić, gdy zachorujesz podczas urlopu w Albanii? Czy wyjeżdżając na urlop lub na studia do Albanii należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, aby w razie wypadku lub choroby móc skorzystać z pomocy medycznej?
Magdalena Burda / 26.09.2016 13:23
Gdzie mozna iść do lekarza w Albanii

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Republiki Albanii podpisały w 1991 roku porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Zgodnie z artykułem 7. tego porozumienia w przypadkach nagłych zachorowań Polacy mają prawo do uzyskania bezpłatnej opieki medycznej.

Czy należy się ubezpieczyć?

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Nie ma bowiem w Albanii towarzystw, które współpracują z polskimi firmami ubezpieczeniowymi.

Wizyta u lekarza

W przychodniach i szpitalach często brakuje podstawowych środków opatrunkowych i leków. W większych miastach można skorzystać z opieki medycznej w prywatnych przychodniach lekarskich. Koszt wizyty waha się od 20 do 30 EUR.

Źródło: www.mz.gov.pl, www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!