Becikowe – komu przysługuje i jak je otrzymać?

Komu przysługuje becikowe? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji i zameldowania dziecka? Jakie sprawy urzędowe trzeba załatwić po porodzie?
/ 21.04.2015 14:31

becikowe

fot. Fotolia

Jak otrzymać becikowe?

Po urodzeniu dziecka rodzice zobligowani są do załatwienia szeregu tzw. urzędowych spraw związanych z narodzinami dziecka. Chodzi tu m.in. o:

  • rejestrację dziecka (nadanie numeru PESEL)
  • zameldowanie dziecka.

Warto także pamiętać, że z tytułu urodzenia dziecka państwo wypłaca jednorazowe świadczenie, tzw. becikowe. Przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Warunkiem uzyskania becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczający kwoty 1922 zł/netto. Dochód ustala się tak jak  w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny. Świadczenie to, podobnie jak wszystkie inne zapomogi rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego.

Zobacz także: Jakie prawa w pracy przysługują matce karmiącej?

Co dołączyć do wniosku o becikowe:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu;
  • akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny;
  • dowód osobisty wnioskodawcy;
  • zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodzie każdego pełnoletniego członka rodziny.

Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie, w której się mieszka.

Ekspert: Grzegorz Hoffman, Kierownik ds. Produktów w ING Życie

Zobacz także: Jakie uprawnienia ma pracujący ojciec małego dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA