Kto wystawia receptę i gdzie ją można zrealizować?
Receptę wytrawia lekarz lub felczer. Felczer to profesja, którą najprościej scharakteryzować używając określenia „prawie lekarz”. Ma on uprawnienia do pewnych zabiegów diagnostycznych i leczniczych, jednak niektóre musi wykonywać pod czujnym okiem lekarza.
Recepta ma swój termin ważności!!!
Termin jej realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Jeżeli chodzi o recepty wystawione na trzymiesięczne kuracje, wtedy 30-dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji. Trzeba pamiętać, że wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007r w sprawie recept lekarskich, termin realizacji recepty na:
- antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.
- leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia
- na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia
Recepta wystawiona przez lekarza lub felczera, daje możliwość wykupienia leków podstawowych, uzupełniających i recepturowych za odpłatnością ryczałtową i w wysokości 30% lub 50% ceny leku. Ryczałtowa obejmuje lekarstwa podstawowe i recepturowe. Co ważne – nie może ona przekraczać 0,5% minimalnego wynagrodzenia w przypadku leku podstawowego i 1,5% w przypadku leku recepturowego. Leki uzupełniające uzyskuje się za odpłatnością 30% lub 50% ceny medykamentu.
Kiedy droższy lek możemy zamienić na tańszy odpowiednik?
Istnieje masa leków, których nazwy handlowe są tak liczne, jak ilość firm farmaceutycznych. Jedna substancja może mieć kilka zamienników – nazw handlowych. Przykładowo Ramiprilum (nazwa międzynarodowa, którą umieszcza się pod nazwą handlową leku), stosowany w leczeniu nadciśnienia, jest dostępny jako Ampril, Axtil, Apo-Rami, Miltrip, Polpril, Rampipril, Tritace, Vivace, Piramil, Ramve, Ramistad, Ramicor. Różni je cena – jedne są droższe, drugie tańsze, oczywiście w zależności od producenta.
Na podstawie informacji ze stron: www.mz.gov.pl i www.nfz.gov.pl
Katarzyna Ziaja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!