Opieka ambulatoryjna i specjalistyczna
Osoby, które mają tytuł ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Obejmują one bezpłatne świadczenia opieki zdrowotnej niezbędne z przyczyn medycznych w placówkach, które zawarły umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pacjent może skorzystać z porady i badań udzielonych przez lekarza podstawowej opieki medycznej, a także z usług specjalisty na podstawie skierowania lekarza rodzinnego. Warto pamiętać, że w Polsce nie do każdego lekarza wymagane jest skierowanie.
Przeczytaj: Ubezpieczenie zdrowotne w czasie wyjazdu na ferie
Dotyczy to:
- ginekologa i położnika,
- stomatologa,
- dermatologa,
- wenerologa,
- onkologa,
- okulisty,
- psychiatry
Skierowanie nie jest wymagane również w przypadku świadczeń medycznych udzielanych z powodu wypadku, urazu, zatrucia, stanu zagrożenia życia.
U lekarza należy przedstawić European Health Insurance Card (EHIC), czyli odpowiednik polskiej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Szpital
Leczenie szpitalne w Polsce jest bezpłatne, jeżeli posiadamy skierowanie od lekarza, a także w przypadku nagłego zachorowania, stanu zagrożenia życia, urazu itp. W szpitalu należy okazać EHIC.
Leczenie planowane
Co do zasady świadczenia medyczne w ramach European Helath Insurance Card nie obejmują leczenia planowanego. Aby skorzystać z planowanego leczenia (badania diagnostyczne, kontynuacja leczenia, rozpoczęcie leczenia) należy wystąpić o zgodę na planowe leczenie w innym państwie członkowskim do instytucji ubezpieczeniowej w Wielkiej Brytanii. Po uzyskaniu niezbędnego formularza E 112 można korzystać nieodpłatnie z planowanego leczenia w Polsce.
Na podstawie EHIC pacjent korzysta także z refundacji leków, a także z objętego ubezpieczeniem zdrowotnym leczenia stomatologicznego (w praktyce jest to bardzo niewielki zakres świadczeń).
Zobacz też: Masz prawo do kontaktu z bliskimi w szpitalu
Jak uzyskać European Health Insurance Card?
Najłatwiej uzyskać kartę wypełniając formularz na stronie internetowej:
https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do
Kartę powinniśmy otrzymać w przeciągu siedmiu dni. Formularz można również wysłać pocztą, chociaż trwa to nieco dłużej. Druki dostępne są na każdej poczcie. Możemy również skorzystać z infolinii 0845 606 2030.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej brytyjskiej służby zdrowia Department of Health.
W Polsce niezbędne informacje można uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia:
Departament Współpracy Międzynarodowej - Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Grójecka 186
02-390 Warszawa,
tel. (22) 572 62 68, fax (22) 572 63 19, e- mail: ca17@nfz.gov.pl
oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!