Czy szczepionka przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia
Szczepienia przeciwko grypie, które są fundowane pracownikowi przez firmę zazwyczaj są zaliczane do przychodu – czytamy w „Prawie co dnia” dodatku do „Rzeczpospolitej”.
/ 19.09.2011 11:38
Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia

Do dochodu pracownika oprócz pensji doliczane są inne świadczenia otrzymywane od pracodawcy. Wszystkie dodatkowe przychody muszą zostać opodatkowane.

Do dochodu nie są wliczane obowiązkowe świadczenia zdrowotne, których zapewnienie wynika np. z kodeksu pracy. Niestety w większości przypadków nie należą do nich szczepienia przeciwko grypie.

Zgodnie z Rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. szczepienia mogą być traktowane jako obowiązkowe działanie profilaktyczne, ale tyko w niektórych zakładach pracy. Należą do nich np.: jednostki ochrony zdrowia, zakłady produkujące żywność, laboratoria.

W niektórych sytuacjach zwolnienie z opodatkowania może nastąpić, gdy uzasadni się konieczność zaszczepienia pracowników. W takich sytuacjach pracodawca musi otrzymać zalecenie od lekarza medycyny pracy, które będzie stanowiło, że z powodu dużego ryzyka zakażenia wirusem grypy, pracownicy powinni być zaszczepieni.

Przeczytaj: Szczepić się czy nie szczepić?

Źródło: „Prawo co dnia” dodatek do „Rzezczpospolitej”, 19.09.2011 r./ ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA