Opieka medyczna w ramach NFZ kojarzy się wielu pacjentom ze słabą jakością leczenia i długimi kolejkami do specjalistów. Dlatego też coraz chętniej korzystamy z oferty alternatywnej. Ubezpieczenia indywidualne czy prywatna opieka zdrowotna daje poczucie bezpieczeństwa, jednak nie zawsze zapewnia całkowitą ochronę zdrowia. Dlaczego warto łączyć oba warianty opieki zdrowotnej?
Czym się różni NFZ od prywatnej opieki medycznej?
Na polskim rynku usług medycznych funkcjonują dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia medycznego. Pierwsze, na które składka ściągana jest obowiązkowo co miesiąc z naszych wynagrodzeń, realizowane jest w placówkach mających kontrakt z NFZ. Drugie to prywatne ubezpieczenie medyczne, opłacane przez naszego pracodawcę (ubezpieczenie grupowe) lub przez nas samych (ubezpieczenie indywidualne), realizowane w prywatnych placówkach medycznych stanowiących własność ubezpieczycieli lub ich partnerów. Niezależnie od tego, jak szeroki zakres opieki medycznej obejmuje nasze ubezpieczenie pracownicze lub indywidualne, warto mieć swoją przychodnię NFZ.
NFZ – dlaczego warto?
Każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługują bezpłatne świadczenia zdrowotne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), udzielane przez przychodnie, które mają zawartą umowę z Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Wybór przychodni i lekarza jest nieodpłatny aż do 3 razy w roku, można więc „testować“ konkretne miejsce bez szczególnych konsekwencji.
Zakres podstawowych świadczeń medycznych dostępnych w ramach NFZ jest całkiem szeroki, a w ostatnim czasie został jeszcze bardziej poszerzony. Dostępność do tych świadczeń stale rośnie, powstaje też coraz więcej prywatnych placówek medycznych, które zawierają z NFZ kontakt na POZ, wychodząc w ten sposób z ofertą do lokalnych społeczności.
– Konkurencja wymusza na świadczeniodawcach wysoki poziom usług medycznych, ich bieżącą dostępność oraz konieczność stałego podnoszenia atrakcyjności oferty, np. poprzez komfort korzystania z pomieszczeń medycznych, nowoczesnego wyposażenia, bezpłatnego parkingu czy obsługi online – wyjaśnia Piotr Olędzki Prezes Centrum Medycznego MEDINTEL w Wilanowie.
Prywatnie, czyli lepiej?
Według wielu opinii główną zaletą prywatnej opieki zdrowotnej jest krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Pacjenci mają przeważnie większą dowolność w wyborze terminu czy konkretnego lekarza. Warto jednak pamiętać, że w wielu prywatnych placówkach można skorzystać z leczenia w ramach NFZ, omijając kolejki i tłok.
Niewątpliwą korzyścią płynącą z prywatnej opieki jest także to, że pacjenci nie potrzebują specjalnych skierowań, aby skorzystać z porady specjalistów. Co więcej, prywatne placówki umożliwiają zazwyczaj pracodawcom wykupowanie firmowych abonamentów – w ramach pakietu opłacanego przez pracodawcę pracownik może korzystać z opieki specjalistów. Niepubliczne przychodnie zatrudniają ponadto wykwalifikowanych lekarzy, dysponują nowoczesnym sprzętem i komfortowymi pomieszczeniami.
Zobacz też: Odszkodowanie za błąd medyczny – jak je uzyskać?
Czego nie obejmuje prywatny abonament?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj leczenia wybierzemy, warto pamiętać o tym, że istnieją sytuacje, w których opieka w ramach NFZ jest koniecznością.
W przypadku poważnego zachorowania skierowanie do specjalistycznej poradni czy na leczenie szpitalne wystawić może jedynie lekarz POZ. To samo dotyczy osób rozpoczynających leczenie nowotworowe – lekarz z prywatnego gabinetu nie może wydać karty diagnostyki i skierować na leczenie onkologiczne.
– Publiczna opieka zdrowotna jest również niezbędna, kiedy chcemy otrzymać skierowanie do sanatorium czy na rehabilitację. Dodatkowo niektóre świadczenia, takie jak bezpłatne szczepionki obowiązkowe dla dziecka, otrzymamy wyłącznie w swojej przychodni NFZ. Podobnych sytuacji jest jeszcze więcej – dodaje Piotr Olędzki.
Decydując się na wybrany rodzaj opieki zdrowotnej, możemy coraz częściej połączyć obie możliwości. Obecnie wiele prywatnych placówek zapewnia dostęp zarówno do prywatnej, jak i publicznej opieki zdrowotnej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy dopasować rodzaj świadczeń do naszych potrzeb, a także korzystać ze sprawnej realizacji wielu nieodpłatnych świadczeń w ramach NFZ w warunkach gwarantowanych przez prywatne i nowoczesne placówki.
Zobacz też: Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Na podstawie materiałów prasowych Centrum Medyczne MEDINTEL/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!