Darmowa opieka medyczna dla nieubezpieczonych – lekarz bezpłatnie dla kłamców?

lekarz fot. Fotolia
Zachorowałeś, ale nie jesteś ubezpieczony? Do niedawna był to kłopot, ale od stycznia 2017 roku będziesz mógł bezpłatnie skorzystać ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej – wystarczy tylko, że… skłamiesz, że jesteś ubezpieczony.
Marta Słupska / 05.01.2017 10:13
lekarz fot. Fotolia

Deklaracja ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o tym, że od 1 stycznia 2017 roku nie będzie obowiązku sprawdzania ubezpieczenia, poruszyła opinię publiczną.  Idea jest szczytna: pomoc medyczną mają dostać wszyscy, którzy mają prawo do świadczeń zdrowotnych, ale system eWUŚ tego nie potwierdza. Dlaczego zmiana budzi wątpliwości?

9 sygnałów wskazujących na to, że powinnaś zmienić lekarza

Darmowy lekarz dla oszustów?

Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia, chodziło o wyeliminowanie sytuacji, w których pacjenci mieli prawo do świadczeń, ale nie korzystali z opieki zdrowotnej, bojąc się poniesienia kosztów. Innymi słowy, chciano skończyć z sytuacjami, że osoby nieubezpieczone unikały lekarzy z obawy przed płaceniem za wizyty.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że znacząca większość pacjentów, którym system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, to osoby, które mają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia, a nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego
– mówi Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej zakłada zmiany we wszystkich rodzajach pomocy medycznej – zarówno dziennych, jak i nocnych. Nikt nie poniesie więc kosztów związanych z korzystania z POZ nawet mimo wystąpienia trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń.

Problemem okazuje się jednak szara rzeczywistość: w takim przypadku każdy, kto nie jest ubezpieczony, ale skłamie, że jest, zostanie przyjęty na bezpłatną wizytę lekarską.

Nikogo nie namawiam do tego, żeby mówił nieprawdę
– tak na zarzuty zaniepokojonych sytuacją mediów odpowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dodał też, że państwo nie będzie dochodziło odzyskania kosztów za świadczenia medyczne udzielone osobom nieubezpieczonym.

Ile osób w Polsce jest nieubezpieczonych? Szacuje się, że około 2 miliony. Są to zazwyczaj osoby pracujące na tzw. umowach śmieciowych.

Dodajmy też, że Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku. Wojewódzkie oddziały Funduszu mają być przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia.

Zobacz też inne artykuły z zakresu prawa pacjenta na Polki.pl!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA