Reklama

Deklaracja ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o tym, że od 1 stycznia 2017 roku nie będzie obowiązku sprawdzania ubezpieczenia, poruszyła opinię publiczną. Idea jest szczytna: pomoc medyczną mają dostać wszyscy, którzy mają prawo do świadczeń zdrowotnych, ale system eWUŚ tego nie potwierdza. Dlaczego zmiana budzi wątpliwości?

Reklama

9 sygnałów wskazujących na to, że powinnaś zmienić lekarza

Darmowy lekarz dla oszustów?

Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia, chodziło o wyeliminowanie sytuacji, w których pacjenci mieli prawo do świadczeń, ale nie korzystali z opieki zdrowotnej, bojąc się poniesienia kosztów. Innymi słowy, chciano skończyć z sytuacjami, że osoby nieubezpieczone unikały lekarzy z obawy przed płaceniem za wizyty.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że znacząca większość pacjentów, którym system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, to osoby, które mają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia, a nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego
– mówi Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej zakłada zmiany we wszystkich rodzajach pomocy medycznej – zarówno dziennych, jak i nocnych. Nikt nie poniesie więc kosztów związanych z korzystania z POZ nawet mimo wystąpienia trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń.

Problemem okazuje się jednak szara rzeczywistość: w takim przypadku każdy, kto nie jest ubezpieczony, ale skłamie, że jest, zostanie przyjęty na bezpłatną wizytę lekarską.

Nikogo nie namawiam do tego, żeby mówił nieprawdę
– tak na zarzuty zaniepokojonych sytuacją mediów odpowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dodał też, że państwo nie będzie dochodziło odzyskania kosztów za świadczenia medyczne udzielone osobom nieubezpieczonym.

Ile osób w Polsce jest nieubezpieczonych? Szacuje się, że około 2 miliony. Są to zazwyczaj osoby pracujące na tzw. umowach śmieciowych.

Dodajmy też, że Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku. Wojewódzkie oddziały Funduszu mają być przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia.

Reklama

Zobacz też inne artykuły z zakresu prawa pacjenta na Polki.pl!

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!