Dopłata do czesnego dla osób niepełnosprawnych

Jak uzyskac orzeczenie o niepełnosprawności?/ fot. Fotolia
Dofinansowanie do kosztów nauki dla osób niepełnosprawnych wyniesie od 3828 do 6380 zł i będzie wypłacane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wnioski o dopłatę do czesnego można składać do 10 października br. O tym, jak uzyskać taką pomoc, czytamy w „Gazecie Prawnej” w artykule „Niepełnosprawny otrzyma dopłatę do czesnego”.
/ 18.09.2012 10:09
Jak uzyskac orzeczenie o niepełnosprawności?/ fot. Fotolia

Uzyskanie dofinansowania do kosztów nauki dla osoby niepełnosprawnej umożliwia kolejna edycja programu „Student II – kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych”. Program ten jest skierowany do osób z orzeczeniem o umiarkowanym oraz znacznym stopniu niepełnosprawności. W rozpoczynającym się w październiku roku akademickim osoby niepełnosprawne będą mogły uczyć się m.in. w szkołach policealnych, wyższych lub nawet w kolegiach nauczycielskich.

W ramach programu osoby niepełnosprawne uzyskują dofinansowanie do czesnego oraz innych wydatków wchodzących w skład kształcenia, np. koszty zakwaterowania, dojazdu, zakup programów komputerowych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od dochodów niepełnosprawnego lub jego rodziny, jeżeli prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe. W zależności od wysokości dochodu student może otrzymać w jednym półroczu nauki trzykrotność, czterokrotność lub pięciokrotność najniższego wynagrodzenia – 1276 zł. Tak więc dopłata może wynosić 3828 zł, 5104zł lub nawet 6380 zł.

Osoby niepełnosprawne zainteresowane taką formą pomocy mogą składać wnioski do 10 października br., w swoim oddziale wojewódzkim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wzór takiego wniosku oraz lista potrzebnych dokumentów znajdują się na stronie internetowej funduszu.

Źródło: „Gazeta Prawna”, 10.09.2012/jm

Zobacz też: Studia dla osób niepełnosprawnych - szansa na normalne życie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA