Rekacje anafilaktoidalne dają objawy takie jak anafilaksja, lecz powstają bez udziału przeciwciał klasy IgE./fot.Fotolia

Kto może być rehabilitowany w domu?

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności pacjenta. Czy pacjent, który nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć na zabieg może uzyskać świadczenie w domu?
/ 01.03.2011 14:46
Rekacje anafilaktoidalne dają objawy takie jak anafilaksja, lecz powstają bez udziału przeciwciał klasy IgE./fot.Fotolia

Świadczenia w ramach rehabilitacji

Rehabilitacja to kompleksowe postępowanie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym, czyli poprawę jakości życia.

Skierowanie na rehabilitację wiąże się zatem z sytuacją, w której następuje utrata lub obniżenie sprawności fizycznej, czy też zdolności do zdobywania środków utrzymania. 

Przeczytaj: Jakie mamy rodzaje rehabilitacji?

Rehabilitacja w domu – dla kogo?

Sama rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. Możliwe jest również realizowanie rehabilitacji w domu pacjenta. Taka forma rehabilitacji jest przeznaczona dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej.

Otrzymywanie świadczeń w ramach rehabilitacji w domu następuje po wcześniejszym porozumieniu z zakładem rehabilitacyjnym. Polega to na tym, iż po otrzymaniu skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pacjent ustala z zakładem rehabilitacyjnym termin wizyty fizjoterapeutycznej w domu. Może to dotyczyć także porad, czy zabiegów.

Okres trwania rehabilitacji prowadzonej w domu pacjenta nie może być dłuższy niż 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
W trakcie rehabilitacji domowej wykonywane jest do pięciu zabiegów dziennie.

Skierowanie

Świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji są dostępne na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. W niektórych sytuacjach skierowanie może wystawić inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.

Zobacz też: Kiedy potrzebne jest skierowanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/04.02.2019 13:01
Nie zgadzam się z poprzednikiem. Mój ojciec ma obecnie rehabilitację domowa ma 85 lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni rehabilitantka bardzo profesjonalna, dostosowana do wieku pacjenta, gdyby chodziła zna fizjoterapie zbiorowa na pewno takiej rehabilitacji by nie było. rehabilitacja osób starszych a szczególnie po zabiegach operacyjnych jest bardzo trudna. Rehabilitantce udało się uruchomić ojca do siadania, chodzenia z asekuracją. Myślę ze dużo zależy od podejścia samego rehabilitanta, dla nas nie są darmo wydane pieniądze . Gdyby nie ochrona danych osobowych chętnie bym poleciła rehabilitantkę z imienia i nazwiska. Pisząc opinię nie uogólniajcie a najlepiej sprawdźcie na konkretnym przykładzie. I jeszcze jedno godziny ćwiczeń są uzgadnianie z pacjentem i dopasowane w miarę możliwości do codziennego rytmu dnia. Szkoda tylko ze można skorzystać tylko raz w roku , 80 godzin to dożo a zarazem mało szczególnie w przypadku osób starszych. NFZ powinien rozdzielić rehabilitacje osób starszych od pozostałych osób, które nie mogą samodzielnie jeździć na rehabilitacje stacjonarną.
/03.10.2018 19:01
rehabilitacja w domu na NFZ? Zapomnij! rehabilitant nie ma czasu na takie jeżdżenie, rehabilitant trzepie kasiorkę jak i caluśka służba, ochrona czy opieka zdrowia lub zdrowotna. pacjent jest tylko jeleniem do wydojenia z kasiorki. praca w systemie ubezpieczenia zdrowotnego przez NFZ jest karą dla pracownika. Przykładowo lekarzyna czy inny pracuś wywalony z prywatnej przychodni za spóźnianie się, walenie w człona, przychodzenie nawalonym czy pyskowanie klientom idzie do pracy w systemie ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Tak to działa.
/14.05.2013 10:15
no ciekawe jak to bedzie zapisalem sie na taki rodzaj rechabilitacji domowej moze ktos opisac jak to wyglada
POKAŻ KOMENTARZE (1)