Kto może być rehabilitowany w domu?

Rekacje anafilaktoidalne dają objawy takie jak anafilaksja, lecz powstają bez udziału przeciwciał klasy IgE./fot.Fotolia
Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności pacjenta. Czy pacjent, który nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć na zabieg może uzyskać świadczenie w domu?
/ 01.03.2011 14:46
Rekacje anafilaktoidalne dają objawy takie jak anafilaksja, lecz powstają bez udziału przeciwciał klasy IgE./fot.Fotolia

Świadczenia w ramach rehabilitacji

Rehabilitacja to kompleksowe postępowanie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym, czyli poprawę jakości życia.

Skierowanie na rehabilitację wiąże się zatem z sytuacją, w której następuje utrata lub obniżenie sprawności fizycznej, czy też zdolności do zdobywania środków utrzymania. 

Przeczytaj: Jakie mamy rodzaje rehabilitacji?

Rehabilitacja w domu – dla kogo?

Sama rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. Możliwe jest również realizowanie rehabilitacji w domu pacjenta. Taka forma rehabilitacji jest przeznaczona dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej.

Otrzymywanie świadczeń w ramach rehabilitacji w domu następuje po wcześniejszym porozumieniu z zakładem rehabilitacyjnym. Polega to na tym, iż po otrzymaniu skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pacjent ustala z zakładem rehabilitacyjnym termin wizyty fizjoterapeutycznej w domu. Może to dotyczyć także porad, czy zabiegów.

Okres trwania rehabilitacji prowadzonej w domu pacjenta nie może być dłuższy niż 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
W trakcie rehabilitacji domowej wykonywane jest do pięciu zabiegów dziennie.

Skierowanie

Świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji są dostępne na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. W niektórych sytuacjach skierowanie może wystawić inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.

Zobacz też: Kiedy potrzebne jest skierowanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA