Dzięki współpracy Portów Lotniczych z ekspertami Fundacji Szansa Dla Niewidomych na Lotnisku Chopina stanęły wyjątkowe mapy. Można dzięki nim – w alfabecie Braille’a lub korzystając z przewodnika głosowego – sprawdzić, jak poruszać się po terminalu.
Myszy odzyskały wzrok - jest nadzieja dla niewidomych
Dotykowe i głosowe mapy pomogą pasażerom
Mapy, które stanęły na warszawskim Lotnisku Chopina, pomogą niewidomym sprawdzić, gdzie znajdują się wejścia do portu, wyjścia, kontrole bezpieczeństwa, odprawa bagażowa, schody, windy czy toalety.
Tak zwane terminale tyflograficzne, czyli cztery specjalne dotykowe mapy przestrzeni lotniska, ustawiono przed terminalem lotniska. Można je znaleźć przy wejściu do hali odlotów i na przystanku autobusowym na poziomie odlotów, a także przed halą przylotów oraz na stacji kolejowej
– powiedział Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.
Mapy są opisane w alfabecie Braille’a, mają też odpowiednie dla niedowidzących kolory.
Wszystkie opisy umieszczone na planie wydrukowane są w alfabecie Braille’a. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach
– wyjaśnił Przybylski.
To nie wszystko – mapy są też wyposażone w opcję przewodnika głosowego. Wystarczy nacisnąć przycisk, by odsłuchać nagrane wskazówki po polsku lub angielsku. Lektor w głośniku poinformuje w ten sposób, gdzie znajdują się najważniejsze na lotnisku miejsca i jak szukać pomocy.
Plany mają też wbudowany nadajnik bluetooth, dzięki czemu osoba posiadająca aplikację My Way będzie mogła je odnaleźć za pomocą smartfona. Aby pobrać wspomnianą aplikację, można zeskanować kod QR z map lub pobrać ją ze strony producenta (altix.pl).
Pomoc dla osób niewidomych i niedowidzących - adresy fundacji i stowarzyszeń
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!