Pediatria to szeroka dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem dzieci, a także chorobami wieku dziecięcego. Pediatrzy opiekują się dziećmi i młodzieżą od 0. do 18. roku życia. Pediatra jest zatem lekarzem specjalistą od dziecięcych problemów zdrowotnych. Zajmuje się ich diagnostyką i leczeniem.
Lekarz pediatra podobnie jak internista powinien mieć ogromną wiedzę i doświadczenie. Bowiem musi znać objawy i leczenie mnóstwa chorób dotyczących wszystkich układów, a także rozpoznać po cechach dysmorficznych wady genetyczne i wrodzone. Zatem pediatra nie zajmuje się wyłącznie leczeniem banalnych infekcji gardła, katarków i przeziębień, jak powszechnie się uważa.
Oprócz tego, że pediatra leczy dzieci, musi posiadać umiejętność nawiązywania kontaktu z małymi pacjentami, a także nici porozumienia i współpracy z jego rodzicami. Najlepiej gdy dziecko stale przebywa pod opieką jednego pediatry, który z biegiem lat pozna dziecko i ukształtuje jego prawidłowe nawyki zdrowotne.
Kiedy udać się z dzieckiem do pediatry?
W każdej grupie wiekowej są specyficzne dolegliwości wymagające konsultacji z lekarzem. W przypadku niemowląt najlepiej korzystać z porady, wówczas gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zaobserwowanych objawów.
Pamiętajmy, że pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się między 4. a 7. tygodniem życia dziecka. Lekarz wówczas ocenia jego ciemiączko, stan skóry, napięcie mięśni, masę ciała i długość ciała. Jeśli zaobserwuje jakieś nieprawidłowości, wówczas kieruje na dalsze badania. Następnie ustala kolejne terminy wizyt kontrolnych.
Z pediatrą należy skonsultować następujące objawy:
- nadmierna płaczliwość i bezsenność dziecka
- nadmierna senność i trudności z obudzeniem dziecka
- ogólne osłabienie dziecka
- ulewania i wymioty
- brak reakcji na otaczające osoby, dźwięki, głos
- nadmierne ślinienie się
- duszności, sinawe zabarwienie skóry, ust
- bardzo wzdęty brzuszek
- wysoka temperatura ciała
- napady drgawek, paraliże
- bezdechy
- wysypki i zmiany skórne
- biegunki i zaparcia
- brak apetytu
- trudności ze ssaniem piersi i smoczka butelki
- oddawanie małej ilości moczu
- zezowanie
- kichanie, kaszel, nadmierne wydzielanie w nosie
- blade zabarwienie skóry i skłonność do siniaków
- nieprawidłowe ruchy w stawach np. nadmierna ruchomość
- utrata osiągniętych rozwojowych kamieni milowych
- bóle i zawroty głowy
- trudności w skupieniu uwagi
- niepowodzenia w szkole
- trudności z zapamiętywaniem
- zaburzenia zachowania i zmiany zachowań
- wczesne dojrzewanie płciowe
- opóźnione dojrzewanie płciowe
-
i wiele innych, które niepokoją rodziców.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!