szczepienie fot. Adobe Stock

Pentaxim – wstrzymano sprzedaż szczepionki

Powodem jest podejrzenie wady jakościowej produktu.
Marta Słupska / 19.02.2018 10:24
szczepienie fot. Adobe Stock

„Przyczyną zgłoszenia jest fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku” – napisano. O jaką szczepionkę chodzi i gdzie wstrzymano jej sprzedaż?

Pentaxim dla dzieci

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) poinformował o wstrzymaniu w województwie świętokrzyskim sprzedaży i stosowania szczepionki stosowanej u niemowląt i dzieci. Chodzi o jedną z serii szczepionki Pentaxim, którą podaje się przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy. Podaje się ją w szóstym tygodniu życia oraz u maluchów, które ukończyły drugi rok życia (po szczepieniu pierwotnym).

Powodem wstrzymania jest podejrzenie wady jakościowej. Zawiadomienie związane z tym problemem dotyczyło dokładnie „braku spełniania wymagań jakościowych” i pochodziło z jednej z przychodni, w której nieprawidłowości zauważyli pracownicy.

Przyczyną zgłoszenia jest fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku, dlatego ta seria nie może być przedmiotem obrotu oraz nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wykonania badań jakościowych
– Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach.

Wstrzymana szczepionka Pentaxim ma numer serii POB 332V i datę ważności do marca 2019 roku. Produkuje ją firma Sanofi Pasteur.

Jeśli zachodzi podejrzenie wady jakościowej w przypadku szczepionek, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wstrzymuje się ją w obrocie i w stosowaniu na terenie danego województwa 
— wyjaśnia Ewa Drożdżał, dyrektor WIF w Kielcach.

Trwają badania nad szczepionką. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, zostanie wycofana z obrotu, jeśli zaś nie – zostanie do niego dopuszczona.

Polecamy:
Tylko 6% Polaków szczepi się przeciwko grypie. Dlaczego? Czym grozi tak mała liczba szczepień?
Jaki wpływ na organizm ma przyjmowanie wielu różnych szczepień?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!