Polska służba zdrowia – co jej doskwiera?

Badanie lekarskie/ fot. Fotolia
Niska dostępność usług lekarzy specjalistów i niedogodne terminy przyjęć – to, zdaniem przebadanych przez CBOS, najsłabsze strony naszej służby zdrowia.
/ 13.03.2012 11:03
Badanie lekarskie/ fot. Fotolia

W realizowanych w lutym 2012 badaniach „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS zapytał polaków między innymi o ocenę funkcjonowania opieki medycznej w naszym kraju. Badania w dużej mierze potwierdziły, niestety, aktualność istniejących od wielu lat problemów.

Mocne strony opieki medycznej

Wyniki badania przedstawiono na skali od -1 do +1. Wartości ujemne oznaczały ocenę negatywną, 0 brak zdania, zaś +1 ocenę pozytywną. Badani za mocne strony służby zdrowia uznali nowoczesną aparaturę medyczną (+0,12), jakość leczenia (+0,12) oraz pomoc w nagłych sytuacjach (+0,05).

Zobacz też: Lekowy galimatias - o co chodzi w ustawie refundacyjnej?

Co nam doskwiera?

Respondenci najgorzej ocenili dostępność usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych (-35). Długi czas oczekiwania, niemożność umówienia wizyty w dogodnym terminie i zła lokalizacja zakładów opieki – te kwestie stanowiły dla pacjentów największy problem. Nieco lepiej ocenione zostało wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w administracji (-0,16).

Źródło: CBOS/PZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA