Ciężarna w szpitalu fot. Fotolia

Prawa ciężarnej w szpitalu – dowiedz się, co ci przysługuje!

W czasie pobytu w szpitalu, przed porodem, w jego trakcie lub po, kobiecie przysługują różne prawa. Sprawdź, jakie!
/ 27.04.2016 13:06
Ciężarna w szpitalu fot. Fotolia

Informacje tylko z pierwszej ręki

Pacjent ma prawo wiedzieć, co się dzieje z jego zdrowiem. Lekarz powinien poinformować o celach i ewentualnym ryzyku każdego badania, a kobieta w ciąży może się na nie zgodzić lub nie. Wyjaśnienia muszą zostać przedstawione w sposób przystępny i zrozumiały.

Jeśli coś jest dla ciebie niejasne, poproś o wytłumaczenie. Opiekun medyczny nie może go odmówić. Pamiętaj! Masz też wgląd do prowadzonej dokumentacji medycznej.

Prawo do prywatności

Kobieta w ciąży może poprosić o dyskrecję. Lekarza i położną obejmuje tajemnica lekarska. Przyszła mama wyznacza osoby, które personel medyczny poinformuje o stanie zdrowia.

Przy przyjęciu do placówki zaznacz, którym bliskim mogą być przekazywane informacje dotyczące twojego zdrowia.

Komfort przede wszystkim

Każdemu człowiekowi przysługuje prawo do intymności. Personel medyczny powinien je uszanować. Kobieta w ciąży nie musi zgadzać się na badania w niekomfortowych warunkach lub w obecności osób postronnych.

Bez względu na to, czy są to inne pacjentki, czy studenci medycyny, możesz zażądać, by w badaniach uczestniczyły tylko osoby niezbędne.

Twój poród – twoje decyzje

Przyszła mama staje przed wieloma wyborami. Najtrudniejszą z nich jest decyzja czy rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, które jest odradzane przez wielu specjalistów ze względu na niekorzystne działanie na malucha.

Nie należy jednak zapominać, że „cesarka” nie jest wyrokiem dla dalszego rozwoju dziecka. Kobieta, która ma wskazania medyczne do cesarskiego cięcia lub się na nie świadomie decyduje, powinna odpowiednio wcześnie zadbać o odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej u noworodka – poprzez podawanie mu probiotyków zawierających bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Zadaniem tego typu probiotyków jest przywrócenie równowagi mikroflory w jelitach i w całym przewodzie pokarmowym oraz zapewnienie prawidłowego rozwoju układu odpornościowego maluszka..

Kobieta w ciąży ma także prawo do wyboru miejsca, w którym chce urodzić. Przyszła mama może zdecydować się na dowolną placówkę publiczną w Polsce. Jeśli nie będzie w niej miejsca, zostanie odesłana lub przewieziona do innego szpitala.

Zobacz też: Sharenting – przeczytaj zanim zamieścisz zdjęcie dziecka w internecie!

Z przyjaciółką na porodówce

Kobiety w ciąży coraz częściej decydują się na porody rodzinne. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie poinformować personel medyczny, że rodzisz w towarzystwie. Nie ważne, z kim chcesz przeżywać tą chwilę. Może to być partner, ale równie dobrze mama, siostra czy przyjaciółka. Załoga placówki uszanuje każdą decyzję.

W niektórych szpitalach bliscy mogą być także obecni przy cesarskim cięciu, jednak nie wszystkie szpitale wyrażają na to zgodę.

Maluszek przyjmuje gości

Świeżo upieczonej mamie przysługuje prawo do odwiedzin. Bliscy muszą jednak dostosować się do wymogów szpitala, w którym obowiązują określone godziny przyjmowania gości, a czasem specjalny strój i ochraniacze na buty.

Pamiętaj tylko, że dla bezpieczeństwa maluszka odwiedzający nie powinni być przeziębieni, bo wirusy mogą wywołać groźne choroby.

Nie bój się prosić o pomoc

Macierzyństwo jest pełne wyzwań. Początkująca mama ma prawo nie wiedzieć, jak odpowiednio pielęgnować malucha. Możesz śmiało poprosić położną, żeby pokazała jak zająć się noworodkiem, w jaki sposób go przewijać czy kąpać. Pierwsze kroki w macierzyństwie warto stawiać pod okiem specjalistów!

Zobacz też: Jak pracuje układ pokarmowy dziecka?

Na podstawie informacji kobiecość.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)